Databáze lží: Babiš a pozdní informace od expertů

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: “Skupina pana Smejkala a Kulveita dává doporučení pozdě.”

Je to tak trochu tradice. Za špatnou situaci nebo chybné rozhodnutí vždycky může někdo jiný. Tu lyžaři z Itálie, expert, který nepřišel. Nebo lidi na náplavce.

A nejnověji se hněv premiéra Andreje Babiše obrátil proti expertům ze skupiny kolem epidemiologa Petra Smejkala, kteří ve svém volnu a zadarmo poskytují rady vládnímu týmu, jak co nejlépe zvládat epidemii covid-19.

Foto: Shutterstock

Podle posledního premiérova výroku může Smejkalova skupina za to, že vláda nejprve povolila sdružování většího počtu lidí. Aby následně nový ministr Petr Arenberger přitvrdil a řekl, že to takto nejde.

“Skupina pana Smejkala a Kulvejta dává doporučení pozdě. Asi to není jejich chyba, musíme nastavit jiná pravidla,” prohlásil premiér Babiš a dodal: “6. dubna naše vláda schválila pravidla 10 uvnitř a 20 lidí venku, koncem týdne skupina začala křičet, že je zásadně proti. Pan ministr to upravil, ale zase křičí sportovci. A já jím rozumím.”

Jindy zdrženliví vědci sdružení ve skupině MeSES tentokrát nemlčeli a sborově usvědčili ministerského předsedu ze lži.

“Pan premiér v Čau lidi bohužel lže,” reagoval na Twitteru sociolog Martin Buchtík. “MeSES se dozvěděl o opatření 10/20 z médií. Předem jsme byli žádáni o konzultaci zoo, trhů a okresů – nic dalšího. Na poslední chvíli šlo na vládu 10/20. S premiérem jsme to takto komunikovali, ví, že jsme byli informováni jinak.”

A podobně mluví i odborník na modelování pandemií Jan Kulveit: “Skupina MeSES se k uvolňování opatření vyjádřila 1.4. s tím, že nic jiného než školy se pouštět nemá (https://meses.cz/stanovisko-k-obnoveni-prezencni-vyuky-na-skolach/…). Tedy už předem. O tom, že vláda přijala akce uvnitř/venku 10/20 lidí se členové skupiny dozvěděli z tiskové konference 5.4. večer. Neformálně jsme na to, že to je podle nás zásadní problém upozornili MZ 6.4. ráno.”

A tečku za premiérovým výrokem udělala viroložka Ruth Tachezy. “Je to asi trochu podpásový útok od pana premiéra na MeSES, když ví, že ta situace byla jiná, možná zcela anomální a do určité míry ji lze přisuzovat jemu,“ citoval její slova Radiožurnál.


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email