Databáze lží: Babiš o Fialovi jako zavazadle polského premiéra

Poslanec tvrdí, že je jediný politik, který vyjel na ukrajinskou hranici a mluvil s uprchlíky.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš sice nevynechá poslední týdny jedinou příležitost, jak tepat vládu za pomoc Ukrajině, rozhovory s uprchlíky se ale sám chlubí. A dokáže se přitom vypořádat i s průlomovou cestou Petra Fialy na Ukrajinu, díky níž se český premiér ocitl na titulních stránkách světových deníků i televizních zpráv.


Fiala na cestě z Kyjeva. Foto: Úřad vlády/Václav Smolka

Babiš v rozhovoru pro deník Blesk tvrdil: ” Jsem jediný český politik, který navštívil slovensko-ukrajinskou hranici, mluvil s dobrovolníky a ukrajinskými uprchlíky.“

Na námitku reportéra, že premiér Fiala byl v Kyjevě, miliardář opáčil: “No jasně. Vzal ho s sebou Morawiecki do vlaku. To nebyla česká iniciativa.”

Lídr hnutí ANO se mýlí. Jak popisujeme v aktuálním časopise Neovlivní.cz, český premiér rozhodně nebyl v pozici “zavazadla” polského předsedy vlády Mateusze Morawieckeho. Naopak byl jeden z prvních, kdo se myšlence symbolické cesty přihlásil.

S cestou do Kyjeva jako první podle vysoce důvěryhodných zdrojů přišel slovinský populistický premiér Janez Janša, který nyní obhajuje mandát v parlamentních volbách. Debata o cestě do Kyjeva proběhla v pátek 11. března během dvoudenního summitu Evropské unie ve Versailles.

„Bylo to Janša, kdo to v pátek jako první veřejně vyslovil. Bylo to v neformální části diskuse několika lídrů. Morawiecki se hned přidal, že to je skvělý nápad, že jede taky a celé to zorganizuje. A třetí, kdo řekl, že se přidá, byl Petr Fiala,“ uvedl diplomatický zdroj obeznámený s průběhem schůzky ve Versailles.

Původně se přímo na této schůzce mluvilo o tom, že pojedou i další politici. V plánu to měl podle dvou na sobě nezávislých zdrojů například slovenský premiér Eduard Heger. Ale jeho tajné služby mu to nakonec rozmluvily. Heger nakonec do Kyjeva vyrazil skoro o měsíc později než první mise.

Detaily cesty popisujeme v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

«« Zpátky do databáze lží


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše

Za milost pro Baláka vláda nebude Hrad nijak “trestat”

Tmavý rover z Hradu na místě žhářského útoku

Instagram Schillerové řeší policie


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády/Václav Smolka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email