Databáze lží: Babišovi ministři a utajené audity

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Alena Schillerová a spol.: Zpřístupnění auditu senátorům zakázal Brusel

Administrativa premiéra Andreje Babiše odmítá zveřejnit či předat alespoň senátorům dosavadní závěry auditů ohledně střetu zájmů českého ministerského předsedy. Babišův vládní tým tvrdí, že i jen samotné předání auditů senátorům, kteří kvůli prozkoumání případu vytvořili Dočasnou komisi, písemně zakázala sama Evropská komise. Dopisy přímo z Bruselu už dvakrát usvědčily hned několik ministrů a jejich úřadů ze lži.

Nejprve jsme popsali dopis s datem 26. července,  v němž šéf DG Regio Marc Lemaître senátorům píše, že Brusel neposílal do Prahy žádný dokument, který by předání auditních zpráv českým senátorům zakázal. A nyní přišel z Evropské komise další dopis. Výslovně v něm stojí, že Brusel nechává rozhodnutí o tom, zda senátorům dokumenty poskytnout, na české vládní administrativě.

Je adresovaný předsedovi senátní komise Zdeňkovi Nytrovi (ODS), který o něm ve čtvrtek informoval. Redakce Neovlivní.cz dopis získala a nyní jej zveřejňuje.

Evropská komise píše českým senátorům ohledně auditů premiéra Andreje Babiše Zdroj: EK

“V této souvislosti si Vás dovoluji požádat o pochopení, že Evropská komise nezaujímá stanovisko ke vztahům a odpovědnosti orgánů České republiky podle jejího vnitrostátního práva. V nynějším případě tak není na Evropské komisi, aby vyslovila či odepřela souhlas, pokud jsou Dočasná komise a auditovaná osoba schopny zajistit řádný a ničím nenarušený průběh auditního řízení. Zejména by muselo být zajištěno, že při předávání informací mezi orgány České republiky bude dodržována přísná důvěrnost a nedojde k širšímu zveřejnění předběžných zjištění auditu nebo jejich částí,” napsal české senátní komisi zástupce generálního tajemníka Evropské komise Pascal Leardini.

Vydání auditních zpráv senátorům se s odkazem na údajný zákaz Bruselu nejprve bránilo ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou. Následně její argumentaci přejalo ministerstvo zemědělství Miroslava Tomana, resort místního rozvoje Kláry Dostálové a ministerstvo průmyslu Karla Havlíčka.

Úřad Aleny Schillerové i v reakci na druhý dopis z Bruselu trvá na svém: Máme to zakázané.  “Případné přehodnocení negativního stanoviska ke zveřejnění dokumentu je výhradně v pravomoci Evropské komise, která přitom svůj nesouhlas s poskytnutím dokumentu komunikuje zcela jasně ,” tvrdí resort ve svém stanovisku.

V něm se sice odkazuje na dopis z Bruselu ze 17. června, ten se ovšem týká zákazu plošného zveřejnění auditních zpráv. O tom, že by s nimi – v nějakém důvěrném režimu – nesměla pracovat speciální senátní komise, v něm není ani slovo. (Dopis z Bruselu zde) Ostatně komise o audity oficiálně požádala české úřady až 18. června, tedy až den poté, co dorazila bruselská odpověď pro Schillerovou.

Alena Schillerová ovšem na svém postoji nic měnit nehodlá. Senátorům doporučila, že jestli audity chtějí, ať si o ně řeknou Evropské komisi.

Nepravdivá interpretace dopisů z Bruselu ze strany ministerstva financí v případě tajení auditů senátorům připomíná jinou položku v naší Databázi lží.

I ta byla spojena s premiérem Andrejem Babišem a jeho byznysem. Když totiž do Česka na přelomu let 2017–2018 dorazila výbušná zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF ohledně Čapí hnízdo, ministerstvo financí – podřízené hnutí ANO a vedené Alenou Schillerovou – vydalo zprávu, která závěry úřadu bagatelizovala.

„Byly zjištěny nesrovnalosti v rámci projektu,“ stálo v úryvku zveřejněném v lednu 2018 ministerstvem financí. Text byl opatřen titulkem „Ministerstvo financí zveřejňuje závěry ze Zprávy OLAF k Čapímu hnízdu”.

A skutečnost? To, co bylo zveřejněno, nebyly závěry zprávy, jen průvodní dopis. Detaily si přečtěte zde

Deník Neovlivní.cz tehdy vypátral, že ve skutečnosti zpráva OLAF jasně mluví o podezření z podvodu, porušení zákonů, nepravdivých údajích v žádosti o dotaci a nutnosti peníze vrátit. Popsali jsme zde. Tyto informace se pak oficiálně potvrdily poté, co vydavatelství Economia zveřejnilo úplné znění zprávy OLAF. A středočeský úřad vyzval firmy z Babišova svěřenského fondu, aby dotaci coby neoprávněnou vrátily, což se také stalo.

Podobné informace jako ministerstvo financí vypustily ve stejné době i Lidové noviny, které si Andrej Babiš spolu s Mladou frontou Dnes před lety koupil. Noviny v hlavním článku vydání tvrdily, že měly možnost zprávu prostudovat a nikde se v ní o podvodu nepíše. Což byla lež, za kterou se pak LN musely čtenářům omluvit.

«« Zpátky do databáze lží

Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.