Databáze lží: Brabec a embargo na Bečvu

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Ministr životního prostředí Richard Brabec má problém. Nejenže kyanidy otrávily život v řece Bečvě a způsobily největší katastrofu posledních let. Po ministrovi navíc pořád někdo chce nějaké odpovědi. Novináři, opozice, rybáři.

Proč doteď neznáme viníka? A jakou roli v havárii sehrála společnost DEZA, která patří do chemické divize premiérova Agrofertu? Právě chemickou část holdingu měl Brabec coby Babišův manažer v minulosti na starost.


Selhání státu na Bečvě popisujeme v listopadovém časopise

Richard Brabec ale odolává a konkrétní odpovědi jeho výroky neobsahují. Když už se ocitne v úzkých a pod tlakem dotazů – jako v pátek ve Sněmovně – vymluví se na informační embargo policie.

Které prý platí i pro inspekci životního prostředí. Právě ta je mu podřízená a bleskurychle vyloučila coby viníka právě premiérovu DEZu.

“Embargo jednoznačně od policie. Prostě oni – říkám, už podle trestního zákoníku, jasně říkali, ne, nepřejeme si, aby o tom kdokoliv hovořil a sami jsme byli upozorněni, tenkrát třicátého, když jsme se k tomu vyjadřovali, nebo 1. 10., sami jsme byli upozornění od policie, nelíbilo se jim to a potom už když to převzali, tak jednoznačně řekli, vyjadřovat se budeme jenom my,” tvrdil podle stenozáznamu Brabec ve Sněmovně.

Jenže nepočítal s bleskovou reakcí policie. Ta reagovala na Twitteru, kde se na otázku embarga dotázal novinář Radek Bartoníček.

“Policie nemůže bránit orgánu státní správy (ČIŽP) informovat o své činnosti a nikdy nic takového od nikoho ani nežádala. Otázky ohledně Bečvy, týkající se působnosti ČIŽP jsou zcela v její gesci a policie nemůže omezovat její pravomoc, včetně informování veřejnosti,” stojí ve stanovisku policie.

Havárie na Bečvě se stala už 20. září. Policie ani inspekce životního prostředí dosud viníka vypátrat nedokázaly. Jak už jsme popsali v listopadovém čísle časopisu Neovlivní.cz, nejde přitom jen o neschopnost najít pachatele. V případu totálně selhaly prakticky všechny státní úřady.

«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Twitter/Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email