Databáze lží: Dostálová a finální audit

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Klára Dostálová: Brusel neposlal finální verzi auditu 

Možná to nebylo z její hlavy, každopádně byla první a stále na svém stanovisku setrvává. Proto má své místo v databázi politických lží. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová pomocí lží pomáhá premiérovi minimalizovat škody z bruselského auditu ohledně jeho střetu zájmů.

Klára Dostálová, od prosince 2017 ministryně pro místní rozvoj Foto: vláda.cz

Konkrétně tvrdí, že to, co Brusel do Prahy nyní poslal, není konečná verze a nic se tedy neděje.

“Rozhodně nejde o finální podobu auditní zprávy,” prohlásila poté, co auditní zpráva dorazila na její ministerstvo a neoficiální informace ukázaly, že audit nedopadl pro jejího vládního šéfa příznivě.

Samotnou zprávu Dostálová tají, stejně jako kdysi její kolegyně Schillerová zprávu OLAF o premiérově podvodu s dotací na Čapí hnízdo.

Ze lži usvědčili Dostálovou experti na problematiku unijních dotací. Popsali jsme zde.

Skutečnost je totiž zcela opačná, než tvrdí ministryně. Na výroku auditu – tedy, že český premiér je ve střetu zájmů a porušuje tak české i unijní zákony – už se nic nezmění. Jediné, o co se teď hraje, je suma, kterou kvůli tomu bude muset Česká republika vracet do unijního rozpočtu. Jde o stamilionové částky, které Babišův Agrofert z dotací získal.

“Na samotné zprávě a verdiktu už nic měnit nelze. ČR teď bude mít prostor se vyjádřit, ale jen k výši korekce, tedy k částce, která se má vracet. A pokud ji Česká republika odmítne, může to dát k soudu,” uvedl senátor a expert na problematiku unijních dotací Lukáš Wagenknecht.

Ale hlavně: po pár hodinách od prohlášení Kláry Dostálové oficiálně reagovala i Evropská komise. Její mluvčí na tiskové konferenci uvedl, že je dokument definitivní. “Skutečně jde o finální zprávu,” citoval jej Radiožurnál.

Klára Dostálová trvá i přes to na svém. Stejně jako premiér Andrej Babiš. A jejich interpretaci ostatně převzala i média, která si český premiér při vstupu do politiky koupil.  Tak třeba iDnes zprávu o auditu nadepsal titulkem “Auditní zpráva Evropské komise k Babišovi není konečná, nelze ji zveřejnit.” Ve stejném duchu je pak vystavěná celá zpráva.

«« Zpátky do databáze lží

Partner projektu Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.