Databáze lží: Faltýnek a jeho sleva na mýto

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Jaroslav Faltýnek: Vyjednal jsem slevu 1,5 miliardy

Když jsou politici v úzkých a snaží se zachránit v nějaké kauze, často sahají ke lžím či zavádějícím výrokům. Výjimkou není ani místopředseda hnutí ANO a dosud nejvěrnější premiérův spojenec Jaroslav Faltýnek. Policie ho začala vyšetřovat kvůli jeho angažmá v zákulisním vyjednávání o miliardovém tendru na provozování mýtného systému.

Když byl Faltýnek nucen své nestandardní schůzky se šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem  a lidmi ze společnosti Kapsch vysvětlovat ve Sněmovně, zdůvodňoval je mimo jiné slovy, že státu ušetřil stamiliony.

“Spoluvyjednal jsem slevu 28 procent s tehdejším provozovatelem, 1,5 miliardy za tři roky,” prohlásil druhý muž ANO před poslanci.

Potíž ale je, že inkriminované schůzky, kvůli nimž se Faltýnek ocitl v centru zájmu policie, se odehrály v listopadu 2017. Tedy více než rok poté, co se sleva s Kapschem dojednala. Levnější provoz mýtného systému oznámilo ministerstvo dopravy v srpnu 2016 (externí odkaz zde).

Navíc ani u zmiňované slevy není jisté, jestli ji lze připisovat právě Faltýnkovi. Jak stojí v dobových záznamech vlády, jednali o tom už v červenci 2017 ministři Sobotkova kabinetu. A Kapsch už tehdy slevu veřejně oznámil.

„Stát je náš vážený klient a určitě nabídneme slevy, které, jsem si jistý, budou v dvouciferných číslech. Nechci být konkrétní, nechme to na jednání s ministerstvem,“ prohlásil tehdy za společnost David Šimoník.

Následně vysoutěžená smlouva, kterou už místo firmy Kapsch získalo konsorcium Petra Kellnera, přinesla úspory zhruba třináct miliard za deset let. Ani tady si ale Faltýnek zásluhy automaticky připsat nemůže. Náklady na provoz mýta se za poslední roky významně snížily, dokonce je nabízel i nakonec neúspěšný Kapsch.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.