Databáze lží: Fialova vláda a stopka na zvyšování daní

Nikdo nechce jít do voleb s heslem Zvedneme vám daně!

«« Zpátky do databáze lží

Nejnovější příspěvek v naší databázi lží připomíná, že to, čím politici lákají voliče v kampani, je zpravidla dost vzdálené realitě. Kdyby jim totiž všechno řekli popravdě, přišli by o spoustu hlasů.


Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na snímku z jara 2023 před jednáním vlády s ministry Bartošem a Jurečkou. Foto: vlada.cz

Nikdo nechce jít do kampaně se sloganem Zvedneme vám daně!

Naopak: byli to i politici současné vládní koalice, kteří před volbami slibovali, že na daně sahat nebudou.

“SPOLU: Dně zvyšovat nebudeme. Rozpočet má problém na výdajové stránce, máme plán jak ho řešit,” stojí dodnes na stránkách ODS k vystoupení politiků z 21. července 2021, tedy ve volebním roce.

A v avízu pak politici dnešní vládní koalice výslovně píší, že mají na mysli “žádné” daně.

A dnešní premiér Petr Fiala dokonce ještě loni v říjnu v televizi Nova jednoznačně řekl: “Nebudeme zvyšovat daně. Tečka.” 

Po téměř roce a půl od voleb stejní politici nyní představili balíček “ke konsolidaci veřejných financí”, který se zvýšením daní počítá.

Protože to prostě bez toho nejde.

Otevřeně to řekl šéf lidovců Marian Jurečka, který otočku vysvětluje především situací, která vznikla po vpádu Vladimira Putina na Ukrajinu.

“Ten slib jsme dávali v době, kdy jsme nevěděli, jak se výrazně zhorší situace, která se stala v loňském roce. A pokud chceme naplnit také druhý slib, který jsme dali, že budeme snižovat zadlužení této země a budeme směřovat k vyrovnaným rozpočtům, tak je nutné některé tyto sliby bohužel překročit,” řekl v České televizi Jurečka.

Fialova vláda není jediná. Stalo se to i předchozím kabinetům, které musely slevit ze svých předvolebních taháků, aby netáhli zemi do bankrotu.

“Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí. Byli bychom blázni, pokud bychom trvali na něčem, co není ekonomicky reálné, a tlačili zemi do větších schodků jen proto, abychom prosadili naše politické sliby,” přiznal před lety další premiér Bohuslav Sobotka, který v té době šéfoval sociální demokracii.” 

«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email