Databáze lží: Hamplová a vyšetření na tuberkulózu

Senátorka šířila nepravdivou informaci, že hygienici vyzývají k mimořádným vyšetřením na tuberkulózu. Dala to do souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků.

«« Zpátky do databáze lží

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová v úterý dopoledne zveřejnila na svém facebookovém profilu informaci, že krajská hygiena v Olomouci vyzývá obyvatele k preventivnímu vyšetření na turberkulózu. Hygienici to obratem dementovali.


Jana Zwyrtek Hamplová Repro: hamplova.cz

Senátorka z řetězového mailu, který se nyní šíří na sítích, vystavěla následující konstrukci. “Určitě za to nemůže migrace z Afriky a z východu… Určitě ne. Ta tuberkulóza sem “spadla z oblakov”. Je mi z toho, jak nás na jedné straně tlačili do testovacích vakcín, a na druhé nás všemu příchozímu vystavují, lidsky zle…PS: Obyvatelé Olomouckého kraje, kde probíhá výcvik ukrajinských vojáků, dnes obdrželi dopisy od “hygieny”, v nichž všechny žádají, aby se nechali neplánovaně vyšetřit na tuberkulózu,” napsala senátorka.

Jenže Jana Zwyrtek Haplová, která je kromě politických aktivit také právnička, si minimálně neověřila pravdu.

Žádné svolávání k mimořádným vyšetřením neprobíhá. Vyplývá to ze striktního prohlášení, které zveřejnila Krajská hygienická stanice v Olomouci.

“Prostřednictvím sociálních sítí a emailové komunikace se v současné době šíří falešné oznámení obsahující výzvu k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu s odkazem na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci, Wolkerova 74/6, Olomouc (dále jen “KHS”), podepsané vedoucí oddělení protiepidemického Mgr. Barborou Hanákovou. KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou emailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,” stojí v prohlášení hygieniků.

Informaci dementoval i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. “Paní Zwyrtek Hamplová opět šíří dezinformaci, a to mimořádně odpudivou. Vyvolává mezi lidmi strach z šíření tuberkulózy a spojuje ji s výcvikem ukrajinských vojáků. Tvrzení, že olomoucká KHS posílá pozvánky na vyšetření na TBC, není pravdivé,” uvedl Válek.

«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: hamplova.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email