© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý ministr tvrdil, že poslance Bělobrádka jeho vlastní strana stáhla z výboru pro jádro, protože byl neposlušný.
Karel Havlíček obvinil dnešní vládní strany, že stáhly svého bývalého předsedu Pavla Bělobrádka z výboru pro jádro. A to proto, že podle Havlíčka dnešní vládní politici nesouhlasili s jeho postojem k tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.
Havlíček to řekl na zasedání sněmovny 14. července, když mluvil k politikům z koalice Petra Fialy.
“Stejně tak jste proti tomu neprotestovali ani v době, kdy na výboru pro jádro se rozhodovalo, kdo všechno bude puštěn do toho tendru. Vzpomínáte si, kdo tam tenkrát byl? Nemyslím na tom výboru, ale o kom jsme rozhodli? Jižní Korea, Spojené státy, Francie a Rusko. A víte, kdo hlasoval pro? Váš pan poslanec. A cením si toho, hlasoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, protože chtěl dostat cenu dolů. A to byl pan poslanec Bělobrádek. Poté jste ho odvolali a řekli jste, že ne, že si tam dosadíte někoho, kdo bude hlasovat jinak,” prohlásil Havlíček.
Bělobrádek tak z Havlíčkových slov vychází jako ten, kdo držel Rusy ve hře a navíc proti vůli svých partajních kolegů. Jenže skutečnost byla jiná.
Jak se obratem ohradil sám bývalý vicepremiér Bělobrádek: “K včerejším výrokům Karla Havlíčka k mé osobě: Z žádných orgánů jsem nikdy jako nominant KDU-ČSL nebyl ani odvolán, ani stažen. To je nesmysl, z “výboru pro jádro” jsem stažen ani odvolán nebyl!”
Pavel Bělobrádek navíc ve vládě podle zjištění Neovlivní.cz nikdy nebyl ten, kdo by tlačil Rusy. Naopak vždy akceptoval výhrady tajných služeb, že připuštění ruského Rosatomu do jaderných tendrů představuje významné bezpečnostní riziko. Původní hlasování ve výboru, na které se Havlíček odehrával, bylo z dávnější doby.
Byl to naopak Karel Havlíček ještě v roli Babišova ministra průmyslu, kdo hledal kličky, jak Rusy v tendru udržet. Kritiku sklidil například za nápad oslovit případné uchazeče včetně Rosatomu prostřednictvím bezpečnostního dotazníku. Tím v podstatě udržoval otázku účasti Rusů otevřenou.
O dostavbě Dukovan nakonec rozhodně až vláda Petra Fialy.
Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com