Databáze lží: Havlíček a prázdné zásobníky na plyn

Poslanci hnutí ANO tepou Fialu za prázdné zásobníky plynu. Byli to oni, kdo v roli ministrů zařízli plynovod z Polska.

«« Zpátky do databáze lží

Poslanec Karel Havlíček (ANO) obviňuje vládu Petra Fialy, že má skoro prázdné zásobníky na plyn. Při srovnání přitom opomněl zmínit, že už je skoro po topné sezóně.


Karel Havlíček Foto: Facebook Karla Havlíčka

A také zapomněl říct, že to byla vláda Andreje Babiše, v níž Havlíček seděl coby ministr průmyslu, která zařízla výstavbu česko-polského plynovodu Stork II. Jeho cílem bylo snížit závislost České republiky na ruském plynu.

“Ministr průmyslu oznámil, že zásobníky plynu musí být v před sezónou plné min. z 80 %. Tak jen pro zajímavost jak to bylo dříve: 1.10.21 to bylo 85,1 % 1.10.20 to bylo 97 % 1.10.19 to bylo 97,5 % Aktuální stav v krizové době v ČR: 30 % Aktuální stav v krizové době v Polsku: 80 %,” oznámil Havlíček.

Topná sezóna přitom začíná 1. září a končí v květnu, kdy jsou logicky zásobníky po zimě vyprázdněné.

Poslanec Havlíček navíc zcela vypustil fakt, co všechno bývalá vláda udělala proto, aby se Česká republika závislosti na ruských energiích hned tak nezbavila a dál spolupracovala s ruskými firmami. Byl to Havlíček osobně, kdo chtěl udržet ruský Rossatom ve hře o dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

A byla to stejná vláda, kdo podle Poláků i bývalého premiéra Bohuslava Sobotky nezajistila dostatečnou podporu pro česko-polský plynovod Stork II. Spolupráci s Poláky původně dojednala právě Sobotkova vláda. Podle Sobotky byla ještě před první ukrajinskou krizí v roce 2014 a obsazení Krymu Ruskem zařazena do takzvaného projektu společného zájmu EU dvě nová plynová propojení. Jedno do Polska s názvem Stork II, druhé do Rakouska označované jako plynovod BACI.

“Bohužel v roce 2019 ztratil projekt šanci na zisk evropské dotace. To byla chyba. Pokud to takhle Evropská komise vyřadila, nepředpokládám, že by se tak stalo bez konzultací s českou vládou. Obávám se, že vláda Andreje Babiše se na to vykašlala,” citovaly SeznamZprávy Sobotku.

A to samé řekl portálu někdejší vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl: “Při jednání s panem premiérem Babišem a ministrem Havlíčkem jsem opakovaně upozorňoval na důležitost výstavby těchto plynovodů. Z jejich strany jsem bohužel necítil zájem, nad bezpečnostně-energetickými argumenty převažovaly asi jiné, obchodní, politické.”

To ovšem Karel Havlíček zapomíná zmínit. A už úplně vypustil fakt, že na ruském plynu je závislý Agrofert jeho stranického šéfa Andreje Babiše. Klíčová firma koncernu – německá chemička SKW Piesteritz – je totiž primárně nastavena na ruský plyn, nikoli na ten norský.

«« Zpátky do databáze lží


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše

Za milost pro Baláka vláda nebude Hrad nijak “trestat”

Tmavý rover z Hradu na místě žhářského útoku

Instagram Schillerové řeší policie


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Facebook Karla Havlíčka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email