Databáze lží: Jaroslav Foldyna s památníkem Romům za miliardy

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy.

«« Zpátky do databáze lží

Jaroslav Foldyna: Památník Romům vyjde na miliardy

Bývalý místopředseda vládní sociální demokracie Jaroslav Foldyna tvrdí, že památník romského holokaustu u Písku bude stát miliardy korun. Památník se chystá na místě někdejšího romského tábora v Letech, kde se poté postavil vepřín. Vykoupení „prasečáku“ slibovalo hned několik vlád, nakonec to udělal až kabinet Bohuslava Sobotky.

„Vykupujeme nějaké prasečáky, budeme tam stavět nějaká mauzolea za miliardy,“ prohlásil v lednu 2019 Foldyna v pořadu České televize Máte slovo během debaty o obědech ve školách zadarmo.

A dodal: „Tady se lidé usmívají, ale já se tomu nechci smát, protože to je k pláči…Jestliže máme peníze na to, pojďme sbírat víčka na misi v Afghánistánu…Pojďme zaplatit obědy dětem, protože to je budoucnost toho státu, ne to mauzoleum v tom prasečáku nebo ta mise v Afghánistánu.“

Jaká je skutečnost? Stát vykoupil prasečák za 327 milionů plus DPH, sto milionů uvolnil na zbourání vepřína a sanaci ploch. Výstavbu památníku pak budou financovat Norské fondy, připraveno je nyní 40 milionů korun.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.