Databáze lží: Karel Havlíček a (ne)zastavení dotací

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Karel Havlíček: Nemůžeme dotace Agrofertu zastavit

“Jsme v situaci, že pokud dotyčný, ať je to kdokoliv, splní všechny předpoklady podle českého právního řádu, nemůžeme reagovat jinak, než že se ty dotace proplácí. Musíme respektovat nějaká pravidla daná českými zákony,” konstatoval ministr průmyslu Karel Havlíček v reakci na zjištění serveru iRozhlas, že jeho úřad pokračuje ve vyplácení dotací holdingu Agrofert.

Ministr průmyslu Karel Havlíček zkrátka tvrdí, že jeho úřad nemohl plošně pozastavit dotace pro Agrofert, tak jak to udělal například Státní zemědělský a intervenční fond. Havlíček, kterého do vlády přivedl Andrej Babiš osobně, rozdílný postoj zdůvodňuje obavou z hrozícího soudu s Agrofertem.

Jenže jeho slova nejsou pravdivá.

Ministr zřejmě zapomněl na dokument jeho vlastního úřadu, který naopak výslovně MPO ukládá, aby v situaci, v níž se holding Agrofert ocitl, dotace přestal vyplácet. Jde přílohu operačního manuálu Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), v rámci něhož Havlíčkův resort premiérovu holdingu miliony z veřejných rozpočtů proplácí.

Titulní stránka manuálu, který vykládá pravidla čerpání dotací v rámci OP PIK. Zdroj: MPO

Konkrétně se podle zjištění Neovlivní.cz jedná o Článek VIII. Pozastavení plateb.

V něm se v šestém odstavci výslovně píše: “Poskytovatel dotace je oprávněn pozastavit proplácení dotace (a to až do doby, než příjemce zahájí nebo obnoví plnění stanovené povinnosti), pokud je při kontrole zjištěno, že bylo u příjemce zahájeno insolvenční řízení, trestní řízení nebo vzniklo podezření na jiný typ nesrovnalosti (porušení těchto podmínek a ostatních povinností anebo jiných právních předpisů ČR a EU ze strany příjemce, které může mít finanční dopad).”

Agrofertu se týká posledně zmiňovaný problém: podezření na jiný typ nesrovnalostí s možným finančním dopadem.

Jde o to, že Evropská komise ve svém auditu konstatovala, že premiér se zbavil Agrofertu jen na oko, dál jej ovládá a je tedy coby osoba, která má z titulu politické funkce vliv na čerpání dotací, ve střetu zájmů. A v takovém případě nemá na dotace z veřejných rozpočtů nárok. Ani z unijních, ani z českých.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.