Databáze lží. Kdo zaříznul tendr na Temelín

Premiér Andrej Babiš hází odpovědnost na svého předchůdce Bohuslava Sobotku. Byl to ale on osobně, kdo soutěž zarazil.

«« Zpátky do databáze lží

Není to pravidlem, aby se v databázi Neovlivní.cz objevovaly případy, kdy lze politiky tak snadno usvědčit ze lži. Případ zrušeného tendru na dostavbu Temelína je ale ukázkový.

Přitom to premiér Andrej Babiš vůbec říkat nemusel. V sobotu při návštěvě Temelína označil “za velkou chybu” vlády Bohuslava Sobotky, že nedokončila tendr na dostavbu této jaderné elektrárny.


Foto: Shutterstock.com

“Byl zorganizovaný, utratili jsme na tom miliardu. Musíme se k tomu vrátit,” řekl Babiš.

Předseda vlády ale zapomněl dodat, že to byl on osobně, kdo v roli ministra financí v roce 2014 dotlačil polostátní elektrárenskou společnost ČEZ k tomu, aby soutěž zrušila. Odmítl totiž, aby vláda dala jakoukoli státní záruku za výkupní ceny elektrické energie z Temelína.

“My si nemůžeme dovolit garantovat ceny elektřiny,” řekl tehdy po jednání vlády vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.

A oba v tom tehdy s premiérem Bohuslavem Sobotkou byli zajedno, jak dokazuje dobový tisk. A jak o víkendu poznamenal tehdejší Sobotkův rádce Radek Pokorný: “Tendr na třetí a čtvrtý blok Temelína byl zrušen protože Babiš chtěl, aby to ČEZ “stavěl za své”. Pouze a jenom kvůli Babišovi, tendr byl zcela připraven. Proboha, musíme pořad snášet to nekonečné lhaní?”

A jak vyplývá z tehdejší velké ankety týdeníku Ekonom, proti dostavbě v roce 2014 byli většinově i Babišovi poslanci z hnutí ANO.

Pro kontext celého příběhu je třeba ještě vědět, že elektrárenský gigant ČEZ byl jednou z mála bašt, kterou Andrej Babiš po vstupu do politiky nikdy neovládl. Sice se snažil zbavit šéfa ČEZu Daniela Beneše, díky podpoře Hradu se mu to ale nepodařilo. Stejně jako v éře Sobotkovy vlády narazily Babišovy nápady, aby ČEZ všechen zisk rozdělil akcionářům.

«« Zpátky do databáze lží


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email