Databáze lží: Miloš Zeman a výroba novičoku

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy.

«« Zpátky do databáze lží

Miloš Zeman: V Česku se vyrábí novičok

Výroky českého prezidenta z jara 2018 o tom, že se v České republice vyráběla látka novičok použitá v případě otravy agenta Skripala a jeho dcery, využila obratem kremelská propaganda. Zemanova slova posloužila jako důkaz, že Rusko bylo z otravy Skripala a jeho dcery látkou novičok obviněno nepravdivě.

„U nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme, kde to bylo… Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,” oznámil Miloš Zeman v květnu 2018.

Potíž ale byla, že šlo o slovíčkaření. V množství, které by šlo využít pro obchodní účely, se v tuzemských laboratořích látka nikdy nevyráběla. Ve skutečnosti šlo o takzvanou mikrosyntézu.

„Ta není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován. Vlastní látka není nikdy izolována ani deponována,” popsalo vzápětí ministerstvo obrany postupy vojenských chemiků.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.