Databáze lží: Ministr Arenberger, který skoro nic nemá

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Petr Arenberger: Nemám žádné vedlejší příjmy a jen pět nemovitostí

Nestává se to často, ale Petrovi Arenbergerovi se podařilo získat zápis v databázi lží ještě během prvních sto dní ve funkci. Nový ministr zdravotnictví dokonce svými nepravdivými výroky porušil zákon.

Jde o to, že v majetkovém přiznání neuvedl pravdivé údaje. Zatajil rozsáhlé nemovitosti na Mělnicku a také milionové příjmy z pronájmů a klinických studií.


Petr Arenberger byl jmenován teprve 7. dubna Foto: Prezidentská kancelář ČR

“Majetkové přiznání profesora Petra Arenbergera za rok 2019 má tři strany. Jako ředitel vinohradské nemocnice tehdy nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem,” uvedla TV Seznam.

Jenže reportéři zjistili, že je to lež. Arenberger ve svém přiznání zatajil dalších pět nemovitostí a také několik polností. A také 30 milionů z vedlejší činnosti. Vyplynulo to následně z údajů z registru, které ministr nechal o víkendu doplnit poté, co se o jeho majetkové poměry začali novináři zajímat.

Stejně jako jeho vládní šéf Andrej Babiš, který kdysi tvrdil, že za milionové chyby v jeho majetkovém přiznání může “paní účetní”, i ministr Arenberger od sebe odkopává vinu. Tentokrát za to mohou právníci.

“Mně to dělalo právní oddělení naší nemocnice a mám dojem, že oni to ještě dělají službou, tak to samozřejmě můžu nechat zkontrolovat. Ale asi není důvod neuvést něco, co není v katastru nemovitostí,” vysvětloval nepravdivé údaje z registru Petr Arenberger.

V minulosti podobné případy stály politiky kariéru. Příkladem může být někdejší ministr a místopředseda STAN Jiří Besser, který musel odejít poté, co jsme odhalili, že zatajil nemovitost na Floridě. Besserovi přitížilo i tom, že podnikal s odsouzeným podnikatelem namočeným do korupce ve státní konsolidační agentuře.

Petr Arenberger se ale o funkci kvůli tajení majetku zjevně obávat nemusí. Premiér sice řekl, že očekává vysvětlení, k žádné rezignaci svého ministra nevyzval. Ostatně, jak zmiňujeme výše, sám Andrej Babiš měl před čtyřmi lety podobný problém. A jak tehdy oznámil: “Každý dělá chyby…Je to chyba účetní, majetkové přiznání dělala poprvé.”

«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email