Databáze lží: Okamura a zastropované ceny na Slovensku

Lídr SPD tvrdil, že v sousedním Slovensku jsou dávno zastropované ceny elektřiny. Nebyla to pravda

«« Zpátky do databáze lží

Měl to být argument, který podpořil tezi o neschopné Fialově vládě. Ve skutečnosti se stal důkazem o další politické lži předsedy SPD.


Tomio Okamura Foto: SPD

Tomio Okamura doslova ve sněmovně řekl: “Sousední Slovensko má zastropovanou cenu elektřiny v přepočtu na 1,50 koruny za jednu kilowatthodinu.”

Stejně se vyjadřuje i na stránkách SPD. “Slovensko a Polsko již ceny energií zastropovalo,” stojí v příspěvku z 2. září.

Kvůli tomu, že Fialova vláda se stropem váhala, Okamura opakovaně vyzýval kabinet k demisi. A jako argument používal právě Slovensko.

A podobně se vyjadřoval i poslanec Andrej Babiš “Okamžitě bychom zastropovali ceny elektřiny a plynu na 1500 korun za megawatt. O tom mimochodem rozhodla slovenská vláda už 16. února po dohodě s výrobci elektřiny,” tvrdil Babiš v září, když představoval svoji vizi, jak z energetické krize.

Oba politici se ale přinejlepším mýlili. Ve skutečnosti nakonec Česká republika zastropovala ceny energií dřív než Slováci. Stalo se tak v polovině září.

Slováci ve skutečnosti nemají strop u žádných energií a jejich vláda ani takový návrh dodnes nepřipravila. Okamura a Babiš se spolehli na podklady svých spolupracovníků, kteří si vyložili jako závazné únorové memorandum slovenského ministerstva hospodářství, ministerstva financí a výrobců elektřiny. Tento dokument je ale právně nezávazný, ceny energií se navíc od února razantně změnily.

Nakonec to tedy byla Fialova vláda, kdo po několikaměsíčním váhání ceny energií zastropovala dříve, než slovenští ministři.

«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: SPD

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email