Databáze lží: Premiér, Havlíček, Blatný a třítýdenní lockdown

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš, Jan Blatný a Karel Havlíček:  Vydržte tři týdny a začne uvolnění

Výjimečně dnes získali zápis do naší databáze hned tři politici kvůli jednomu a tomu samému výroku. Byli to premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér Karel Havlíček, kdo na konci února slibovali občanům, že když budou všichni dodržovat pravidla a podřídí se dalšímu vládnímu lockdownu, koncem března politici zákazy uvolní.


Zasedání vlády 26. 2., kdy politici slíbili, že lockdown bude jen tři týdny Foto: vlada.cz/se souhlasem

Nestalo se. Vládní restrikce, které obsahují i zákaz pohybu mezi okresy, dál trvají.

Premiér – jak je v takových situacích jeho zvykem – ve čtvrtek ani nepřišel na tiskovou konferenci, aby se občanům omluvil a vysvětlil, kde se stala chyba, že po nich chce další omezení.

Připomeňme si všechny tři výroky, díky nimž získali zmiňovaní vládní politici zápis do Databáze politických lží.

Premiér Andrej Babiš 26.2. TK vlády: “Proto vás prosím a žádám a chápu, že naše vláda v minulosti nadělala plno chyb a jsme si toho vědomi, ale zkrátka bychom chtěli, abyste nám ještě jednou dali šanci, abychom společně se snažili v rámci nouzového stavu ty tři týdny vydržet a zastavit ten vir a vrátit se postupně do normálu.

Karel Havlíček, 28.2.pro list Právo: “Vydržme tři týdny, testujme, očkujme a dodržujme určitá pravidla a pak začne uvolnění.”

Dva dny před tím po zasedání vlády pak doslova řekl: “V tuto chvíli my říkáme, že to je pouze na tři týdny.”

Jan Blatný 21.2. oficiální stanovisko na Twitteru: “Pojďme prosím vydržet a dodržovat nastavená opatření. Není mým cílem zpřísňovat ani vyhrožovat, jak se dnes všude píše. To není můj styl. Za několik týdnů začneme očkovat ve velkém a situace se zlepší. Stačí pár týdnů vydržet. Buďme zodpovědní, jsme v tom společně.

A na vládě pak 26.2. i on mluvil o lockdownu na tři týdny: “To, co je cílem teď primárně té třítýdenní uzávěry, protože se bavíme o době tří týdnů, na kterou jsou tato opatření plánována, tak je obrátit tu křivku směrem dolů.


«« Zpátky do databáze lží

Výroky vládních politiků už zkrátka nic neznamenají. Premiér a jeho ministři dokonce zvolili strategii, kdy používají gumové slovní obraty, které ve skutečnosti neznamenají to, jak na první pohled vyznívají. Doložili jsme to i v březnovém časopise Neovlivní.cz, kde jsme analyzovali desítky výroků premiéra a jeho ministrů.

Z analýzy vyplynulo, že skutečný dopad veřejného slovníku, kterým Babiš a jeho věrní zaplavili veřejný prostor, je vážný a velký. Prostřednictvím tohoto “jazyka” totiž vláda cíleně a soustavně balamutí veřejnost. Vytváří dojem, že pracuje na věcech, které ve skutečnosti vůbec nedělá. Detaily ZDE.


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Vlada.cz/se souhlasem

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email