Databáze lží: Zemanův Green Deal a Babišův Temelín

Miloš Zeman nemluvil pravdu ve svém nedělním Vánočním poselství. Andrej Babiš pak lhal v reakci na něj.

«« Zpátky do databáze lží

V doufejme posledním zápise roku 2021 se do naší databáze propracovali výjimečně hned dva politici. Shodou okolností ti, kteří měli poslední roky největší vliv na naše životy. A oba 27. prosince lhali.

Nejprve to byl prezident Miloš Zeman ve svém Vánočním poselství. A vzápětí nemluvil pravdu poslanec Andrej Babiš, když na něj reagoval.


Vánoční poselství MZ Foto: Kancelář prezidenta republiky

Prezident Miloš Zeman se dopustil nepravdivého výroku, když ve svém projevu komentoval Green Deal. “Zelený úděl pro Evropu nám přikazuje v roce 2030 přestat topit zemním plynem, v roce 2035 nejezdit v autech se spalovacími motory,” uvedla hlava státu doslova.

Ve skutečnosti se v návrhu Zelené dohody mluví o tom, že do roku 2040 má skončit vytápění budov fosilními palivy a po roce 2027 by EU neměla dotovat plynové kotle. A nepravdivá je i druhá polovina Zemanova souvětí. V roce 2035 má skončit prodej nových aut se spalovacími motory. Nikoli, že se s nimi nebude smět jezdit.

A aby toho nebylo ve sváteční neděli málo, přidal se i Andrej Babiš. “Souhlasím s prezidentem, že byla chyba zastavit v roce 2014 Temelín. Nepodařilo se mi přesvědčit premiéra Sobotku, měli jsme v té době ve vládě menšinu. Naopak za naší vlády jsme komplet připravili soutěž na Dukovany, může být okamžitě vyhlášená,” reagoval poslanec Babiš na prezidentův projev na Twitteru.

Poslancova slova jsou opakovanou lží. Už jednou jsme jej ohledně tendru na Temelín usvědčili, že nemluví pravdu a vysloužil si za to zápis do naší databáze

Byl to totiž Andrej Babiš osobně, kdo v roli ministra financí v roce 2014 dotlačil polostátní elektrárenskou společnost ČEZ k tomu, aby soutěž zrušila. Odmítl totiž, aby vláda dala jakoukoli státní záruku za výkupní ceny elektrické energie z Temelína.

“My si nemůžeme dovolit garantovat ceny elektřiny,” řekl tehdy po jednání vlády Andrej Babiš.

A oba v tom tehdy s premiérem Bohuslavem Sobotkou byli zajedno, jak dokazuje dobový tisk. A jak k tomu v létě poznamenal tehdejší Sobotkův rádce Radek Pokorný: “Tendr na třetí a čtvrtý blok Temelína byl zrušen protože Babiš chtěl, aby to ČEZ “stavěl za své”. Pouze a jenom kvůli Babišovi, tendr byl zcela připraven. Proboha, musíme pořad snášet to nekonečné lhaní?”

A jak vyplývá z tehdejší velké ankety týdeníku Ekonom, proti dostavbě v roce 2014 byli většinově i Babišovi poslanci z hnutí ANO.

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Foto jako důkaz: Schillerová o jízdě bez pásů lhala

Lež jako pracovní nástroj

Grospič: V srpnu 68 lidé umírali při nehodách

Okamura: Tlak SPD zastavil šílenosti vlády

Maláčová: Vybojovala jsem 900 milionů pro důchodce


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: KPR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email