Databáze lží: Radim Fiala a Havlův projev v OSN

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Radim Fiala: Havel chtěl armádu OSN 

Poslanec Radim Fiala má tak trochu smůlu, že je spolu s lídrem SPD Okamurou nejvíc vidět. Ostatní poslanci strany nemají moc příležitostí se “zviditelnit”, do veřejných debat je jejich šéfové ani nepouštějí. Fiala je stejně jako Okamura aktivní na sociálních sítích, jeho příspěvky pravidelně zveřejňuje EUportal, který jsme už v roce 2016 zařadili do naší databáze dezinformačních webů.

Zápis do Databáze lží si poslanec Radim Fiala, který dříve působil v barvách ODS, vysloužil svým příspěvkem o spolupráci Václava Havla a miliardáře George Sorose.

Radim Fiala Zdroj: FB poslance

Fiala na svůj facebookový profil 16. 11. napsal: “Prezident Václav Havel zase pronesl na setkání Millenium Summit v New Yorku v září 2000 projev, kterým vzbudil mezinárodní pozornost. Mimo jiné v něm navrhl, že by OSN měla mít vlastní armádu a zdaňovací pravomoc vůči všem obyvatelům zeměkoule…”

Fiala – stejně jako Okamura – má ovšem řadu odpůrců, kteří jeho slova systematicky monitorují a rozporují. Tentokrát jej nachytal Martin Jurica.

“Gratuluji  @tomio_cz  a @RadimFialacz (oba to sdíleli, Fiala je asi autor, dle EUportal) ke skoku na vidle. Vážení lháři, jste jedničky!,” uvedl na twitteru a přidal důkazy.

Stěžejním je přepis Havlova projevu na inkriminovaném Summitu OSN, na který se poslanec Fiala ve svém textu odvolává. Někdejší prezident na něm ovšem nemluví o vlastní armádě OSN, ale o tom, že “budoucí OSN by měla mít své stále policejní a vojenské jednotky”.

O daňové pravomoci pak už není v projevu ani slovo. Fiala ji vytvořil z Havlova souvětí: “Její vrcholný exekutivní orgán by měl kontrolovat a vymáhat plnění zákonů či usnesení OSN v oblasti bezpečnosti, lidských práv, životního prostředí, výživy, hospodářské soutěže, v oblasti zdravotnické, finanční, místního rozvoje a tak dále.”

Celý projev lze dohledat zde.

Fialův článek pak využil i jeho stranický šéf Tomio Okamura, když pasáž o Havlovi a armádě OSN zveřejnil na svém facebookovém profilu.

«« Zpátky do databáze lží

Partner projektu Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.