Databáze lží: Schillerová a předsednický post pro opozici

Ministryně financí zjevně zapomněla, že to bylo právě hnutí ANO, kdo minule zablokoval post šéfa Sněmovny pro opozici.

«« Zpátky do databáze lží

Některé nefér výroky politiků nejsou vyslovenou lží. Spadají do kategorie kázat vodu a pít víno. I tak ale podle našeho názoru patří do databáze lží, kterou Neovlivní.cz už roky buduje. Ukazuje totiž, co všechno jsou schopni politici pronášet, aby se udrželi u moci. A jak selektivní u toho mají paměť.


Ministryně financí Alena Schillerová na říjnovém jednání vlády. Foto: Úřad vlády

Aktuálně to během právě proběhlé volby vedení Sněmovny předvedla novopečená šéfka poslaneckého klubu ANO a odcházející ministryně Alena Schillerová. Když obhajovala nápad, proč se má stát šéfem Sněmovny její vládní kolega Karel Havlíček, tvrdila, že opozici tento post zkrátka náleží.

“Jsme nejsilnější opoziční stranou. Domníváme se, že opozice by měla kontrolovat vládu, to je role Poslanecké sněmovny. Nám to není zatím z hlediska budoucí vládnoucí koalice umožněno, nejsou nám nabídnuty takové výbory, funkce, abychom mohli účinně tuto kontrolní funkci vykonávat,“ tvrdila Schillerová.

Ministryně zřejmě ale trpí ztrátou paměti. V minulém volebním období to totiž bylo právě hnutí ANO, kdo zabránil tomu, aby se do čela Sněmovny dostal kandidát opozice. A tak Sněmovnu řídil její stranický kolega z ANO Radek Vondráček.

Mimochodem: Karel Havlíček neměl šanci se předsedou vůbec stát, jeho volba by byla stejně neplatná. Je totiž stále ministrem a podle pravidel nesmí být šéf sněmovny členem vlády. Z logiky věci. Jeden vládne, druhý kontroluje.¨ Proč se nevzdal před kandidaturou ministerských křesel, to nikdo nevysvětlil.

A Karla Havlíčka vzpomeneme ještě jednou. A to proto, že udělal pomyslnou tečku za festivalem lží, které poslední roky pronášeli členové odcházející vlády Andreje Babiše. V rozhovoru pro Hospodářské noviny dostal po volbách dotaz: Lhali jste lidem, když jste je strašili nepravdivým programem politických konkurentů.

A ministrova odpověď zněla: “Je to součást politického marketingu a vždy se dá najít něco, co je polopravda, co možná není ve finále akceptované druhou stranou. Byli jsme prostě marketingově důrazní.”

Takže nová definice lží z končící éry Andreje Babiše je marketingová důraznost.

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Zatajených 13 milionů. Tak podniká manžel Schillerové

Lež jako pracovní nástroj

Grospič: V srpnu 68 lidé umírali při nehodách

Okamura: Tlak SPD zastavil šílenosti vlády

Maláčová: Vybojovala jsem 900 milionů pro důchodce


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email