Databáze lží: Tomio Okamura a tlak SPD

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Tomio Okamura: Nátlak SPD ve Sněmovně zarazil šílenosti vlády

Někteří politici zkrátka sázejí na to, že lidé mají krátkou paměť. Jako třeba lídr SPD Tomio Okamura.

Naposledy na konci července pověsil na svůj facebook text, v němž SPD vykreslil jako zachránce před šílenými nápady vlády ve Sněmovně. Politik ale zřejmě zapomněl, že příběh se odehrál v době, kdy SPD ještě vůbec ve Sněmovně neseděla. On sám byl tehdy nezařazený poslanec a “jeho” tehdejší spojenci byli v hnutí Úsvit.

Co přesně Okamura napsal? Šlo o to, jak se Česká republika postaví k uprchlíkům.

“Pro případ masové vlny uprchlíků musíme být připraveni na možnost obnovit kontroly na našich českých hranicích! Připomenu, že minulá vláda hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL v předešlém volebním období prosazovala dokonce zavedení bezvízového styku s Tureckem a vstup Turecka do EU. Až na nátlak SPD ve Sněmovně z těchto šílených záměrů tehdy vláda ustoupila.”

Samotné hlasování proběhlo 22. března 2016, jak vypátrali autoři facebookové stránky Diagnóza Tomio Okamura. A SPD se do Sněmovny dostala až o rok později, po říjnových parlamentních volbách v roce 2017.

A mimochodem: tím, kdo usnesení o odmítnutí dohody o bezvízovém styku navrhnul, byla poslankyně ODS Miroslava Němcová. Pro hlasovali poslanci ODS, lidovců, TOP 09, Starostů a KSČM. Vládní strany ANO a ČSSD se zdržely hlasování.

Samotný Tomio Okamura, který byl tehdy ve Sněmovně jako nezařazený poslanec, byl podle záznamů o hlasování rovněž pro. Stejně jako sedm poslanců hnutí Úsvit, které coby senátor původně zakládal a jež se nakonec rozpadlo.

«« Zpátky do databáze lží