Databáze lží: Tomio Okamura o volebním právu cizinců

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy.

«« Zpátky do databáze lží

Tomio Okamura: Cizinci smí nově volit

Lídr parlamentní SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura na svém facebookovém profilu v červenci 2018 oznámil, že se změnil zákon a nově smí v Česku volit i cizinci bez českého občanství a mohou také kandidovat.

„Nově budou v ČR volit i cizinci bez českého občanství a budou moci také kandidovat! Jen pár dnů poté, co ministr a předseda ČSSD Jan Hamáček obsadil ministerstvo vnitra, začíná řádit. Ministerstvo umožní již v letošních říjnových komunálních volbách volit v České republice cizincům a také volit cizince (!!), kteří nemají občanství ČR. Hnutí SPD s tím zásadně nesouhlasí,“ napsal Okamura na Facebook.

Skutečnost je však taková, že se žádný zákon nezměnil. Dokládá to samotné znění zákona.

Podle platného zákona od roku 2004 smí volit lidé ze zemí EU, kteří mají na území České republiky trvalý pobyt. A nadto jde výlučně jen o volby do obecních zastupitelstev. Stejná právní norma platí na Slovensku, Polsku a třeba také v Maďarsku. Výtah z  platného zákona najdete na stránkách ministerstva vnitra zde.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.