Databáze lží: Adam Vojtěch a ochranné pomůcky

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Adam Vojtěch: Roušky skutečně budou

Bylo 28. ledna a poslanec ODS Bohuslav Svoboda se ve Sněmovně dotazoval vládních politiků, jak je stát připraven na příchod koronavirové nákazy. „Máme dostatek ochranných pomůcek? Máme dostatek personálu?“ ptal se Svoboda. Zařazení takového bodu na program jednání poslanců vládní koalice s komunisty zablokovala.

Z neschopnosti udělal přednost. Češi museli šít roušky doma, aby naplnili vládní nařízení nosit ochranu obličeje. Koupit si ji nemohli. Foto: FB Adama Vojtěcha

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch kolegovi Svobodovi vzkázal, ať nepanikaří. “Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek, že se připravuje další dodávka 25 tisíc roušek, a jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou,” reagoval ve Sněmovně ministr a dodal: “Vytváří se trošku panika.”

Ve skutečnosti v té době žádné zásoby připravené nebyly. To se potvrdilo už během března, kdy se v České republice objevily první potvrzené případy nákazy covid-19.

O dva měsíce později, kdy se ukázalo, že stát není schopen zajistit ochranné pomůcky ani do nemocnic a lidé doktorům posílali doma šité roušky, Vojtěch přiznal, že ochranné pomůcky stát nemá.

“Ve zdravotnictví chybí v řádech stovek tisíc, možná až milion,” přiznal ministr 14. března k zásobám respirátorů. Ještě ve stejný den přitom stačil premiér Andrej Babiš veřejně obvinit doktory a zdravotníky,že lžou, když tvrdí, že ochranných pomůcek je nedostatek. “Není pravda, že zdravotníci nemají pomůcky, mají je… Všude respirátory dostali, kdo říká opak, lže.”

Jak premiér, tak ministr zdravotnictví zapomněli dodat, že to byli právě oni dva, kdo fakticky nemocnicím znemožnil, aby se na epidemii připravily. Bylo to rozhodnutí ze 6. března, kdy si Ministerstvo zdravotnictví stáhlo dodávky ochranných pomůcek pod sebe. Nemocnice nic nekupovat nemohly, vládní rozhodnutí zničilo trh a ochranné pomůcky zkrátka nebyly.

Z čeho Adam Vojtěch při svých původních výrocích o dostatečných zásobách vycházel, to nikdy nevysvětlil. Mimochodem, roušky v mnohých kamenných lékárnách nejsou k dostání dodnes.

«« Zpátky do databáze lží

Partner projektu  Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.

 

Nové kousky politických lží najdete také v tištěném časopisu Neovlivní.cz. Předplatit si jej můžete zde: