Databáze lží: Dan Ťok a kde se bude platit mýto

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Dan Ťok: Obce samy rozhodnou, kde se bude platit mýto

Ministr dopravy Ťok spolu s premiérem Andrejem Babišem 2. října 2018 při při slavnostním zahájení stavby úseku dálnice D11 Hradec Králové–Smiřice uvedli, že vyjdou vstříc krajům a obcím, které nechtějí rozšíření mýta na dalších 900 kilometrů silnic I. třídy.

Babiš tehdy prohlásil, že ministerstvo dopravy předloží do vlády návrh, který sporných 900 kilometrů z mýtné povinnosti vyjme. “Vyhovíme starostům, aby tyto úseky nebyly zpoplatněny. Já pana ministra v této věci podpořím,” řekl Babiš doslova.

Ministr Ťok následně uvedl, že na zmíněných úsecích bude nastavena nulová mýtná sazba a půjde o řešení pro dobu současné vlády. “Jednáme s kraji a Svazem měst a obcí a připravujeme společné memorandum,” prohlásil ministr.  Ještě v říjnu 2018 pak ministr spolu s předsedkyní Asociace krajů Janou Mračkovou Vildumetzovou a předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem memorandum skutečně podepsali. Říjnová zpráva zde.

A jaká je skutečnost? Redakce Neovlivní.cz vypátrala, že po čtvrt roce je všechno úplně jinak.

15. února 2019 na zasedání v Litomyšli totiž ministerstvo dopravy oznámilo členům Komise pro dopravu Rady Asociace krajů ČR, že mýto se bude od 1. ledna 2020 platit na všech 900,3 kilometrech nově zpoplatňovaných silnic I. třídy.

Pro zavedení nulové sazby údajně “není politická vůle”, jak na konferenci před svědky prezentoval Václav Krumphanzl, ředitel odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy.

“Vláda České republiky neprojevila vůli se tímto materiálem a de facto touto problematikou zabývat, a proto byl materiál stažen z programu jednání vlády České republiky,” potvrdil za ministerstvo ve své prezentaci Krumphanzl.

Krumphanzlovu prezentaci má redakce k dispozici.  Stažení programu z jednání kabinetu potvrdil i Úřad vlády.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.