David Rath začíná vítězit u soudů. Souvisí to s jeho tajemnými hrozbami?

To, co vypadalo jako jasná kauza, začíná směřovat k překvapivému konci: David Rath může ze všech svých soudů vyváznout jako nevinný. Už druhý soud odmítl tento týden připustit do procesu odposlechy, které jsou přitom pro případ klíčové. Verdikty soudů přicházejí v době, kdy David Rath začal tajemně vzkazovat politikům ČSSD a ANO: Vzpomeňte si na naše společná tajemství.

Odposlechy znějí jasně: ve Středočeském kraji se v éře hejtmana Davida Ratha manipulovalo s veřejným zakázkami a odměnou byly úplatky. Jenže bez odposlechů už to tak snadno doložit nepůjde. Poté, co jeden soud vyřadil ze spisu odposlechy v kauze osmi a půl milionu korun v krabici od vína, nyní ke stejnému kroku přistoupil další soud.

Ten má řešit obžalobu Ratha a jeho klíčových spolupracovníků Kateřiny Pancové a Petra Kotta kvůli podezření z manipulace s tendry za téměř tři čtvrtě miliardy korun. Spolu s nimi čelí obžalobě i firmy, jako je třeba stavební gigant Metrostav.

“Krajský soud v Praze po přezkoumání příkazů k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu dospěl k závěru (ve shodě s Vrchním soudem v Praze), že tyto příkazy trpí zásadní procesní vadou, kterou je jejich nezákonnost,” napsal soudce Ivo Zelinka do rozhodnutí, z něhož citoval Český rozhlas.

Zelinka, stejně jako jeho kolega z vrchního soudu Pavel Zelenka, své rozhodnutí postavili na subjektivním názoru, že odposlechy za dané konstelace neměly být vůbec povoleny. Soud, který je posvětil, podle nich nedostatečně zkoumal, jestli k jejich nasazení je skutečně důvod a jeho rozhodnutí tak v podstatě jen kopírovalo žádost žalobce.

Souvislosti:

» Rozhovor s Rathem o dotaci pro Čapí hnízdo
» Rath krmil tajemné zvíře ČSSD, policie nic nenašla
» Připravil pardon Čapímu hnízdu, dnes je náměstkem ministra
» Exkluzivně: Audit vyměřil za dotaci pro Čapí hnízdo pokutu 6 milionů
» Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

Proti tomu ovšem protestují jak žalobci, tak ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který kvůli tomu podal stížnost k Nejvyššímu soudu.

Rozhodnutí vrchního a krajského soudu přicházejí v době, kdy bývalý středočeský hejtman Rath, vyslal politikům jasný signál: máme společná tajemství a můžu o nich promluvit. Tato slova adresoval jak svým stranickým kolegům z ČSSD kvůli partajním financím, tak ministrovi financí Andrej Babišovi kvůli jeho kauze Čapí hnízdo.

V pořadu Zvláštní vyšetřování portálu Seznam.cz bývalý hejtman vyslovil vážné obvinění, že do pokladny strany nechával posílat “nezanedbatelné částky” od sponzorů, které od vedení ČSDD dostal za úkol shánět. Z kontextu vyplynulo, že šlo o černé peníze, které neprocházejí účetnictvím. Stejně jako v minulosti si ale důkazy pro své tvrzení David Rath nechává pro sebe. Jak říká, zatím.

Druhý adresátem výhružek je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš , jehož hnutí ANO ovládá resort spravedlnosti. “Mohu hrát roli klíčového svědka v kauze Čapí hnízdo,” prohlásil Rath. Podle portálu Seznam.cz už jej také kvůli tomu tento týden vyslýchala policie.

A co měl s kauzou Čapí hnízdo, v níž policie a evropský úřad pro boj s podvody OLAF řeší podezření z dotačního podvodu, společného? O dotaci středočeský úřad rozhodl ještě za jeho předchůdce Petra Bendla. Když se stal hejtmanem Rath, dostal dotační injekci pro Čapí hnízdo na stůl, aby prozkoumal, zda nemá být zrušena.

“Když jsem vystřídal hejtmana Petra Bendla, požádal jsem Regionální operační program o prověření všech dotací, především těch, které šly soukromým firmám. Okolnosti, které mě k tomu vedly, a informace od pracovníků ROP by měly být zkoumány. Mohou hrát ve vyšetřování roli,” uvedl nyní David Rath.

Jak uvádí, byl tehdy s Babišem v kontaktu: “Pan Babiš mě nekontaktoval jen prostřednictvím SMS. Několikrát jsme se spolu následně sešli v přítomnosti dalších osob. Pan Babiš nám o všem dost podrobně vyprávěl.”

Detaily si i tentokrát zatím nechává pro sebe s argumentem: “Nechci, aby Babiš získal prostor působit na svědky.”