Dědictví po Schillerové: Fotokniha jejích snímků

Pracovníci ministerstva financí našli knihu fotografií bývalé ministryně. Kdo ji platil, zjišťují.

Zaměstnanci ministerstva financí objevili v úřadu podle zjištění Neovlivní.cz knihu fotografií Aleny Schillerové. Jde o třicetistránkovou publikaci v pevné vazbě, která má jediný obsah: snímky bývalé ministryně.


Alena Schillerová v knize se svým mluvčím Michalem Žurovcem Foto: Repro/Neo

Fotobook začíná portrétem Aleny Schillerové ve žlutém kabátku s deštníkem. Uvnitř najdeme také snímky ministryně s jejím oblíbeným tiskovým mluvčím Michalem Žurovcem nebo policisty z její ochranky. Na dalších fotkách ministryně pózuje u různých budov.

Autorem knihy z roku 2018 je fotograf Petr Kořínek, který Alenu Schillerovou fotil před nástupem dvou dalších fotografů na ministerstvo financí. Kořínek narozdíl od nich zaměstnancem úřadu nikdy nebyl, pro Schillerovou pracoval na dohodu. Současně fotil i pro hnutí ANO.

On sám dnes na dotaz Neovlivní.cz uvedl, že kniha byla dárek pro tehdejší ministryni. Tvrdí, že vznikl jediný kus a platil jej dle svých slov sám. Jako důkaz poskytl potvrzení o přijetí platby za vytištění knihy, z něhož ale není zřejmé, že šlo právě o tu Aleny Schillerové. “Víc k tomu asi nenajdu,” uvedl. “Byl to dárek pro paní Schillerovou k Vánocům. Platil jsem to já ze svého a nechal jsem udělat jen jednu knihu.”

Proti tomu ale stojí vyjádření pracovníků ministerstva financí, kteří knihu na úřadu objevili. “Našli jsme jich zcela jistě víc. Byly to jednotky kusů, ale rozhodně víc, než jedna,” uvedl jeden z nich v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

K čemu měly podle nich knihy sloužit, to úředníci ministerstva netuší. A neosvětlila to ani sama bývalá ministryně. Na dotazy Neovlivní.cz neodpověděla.


Kniha fotek Aleny Schillerové Repro: Neo

Alena Schillerová a její ochranka Repro/Neo

Alena Schillerová s deštníkem Repro/Neo

Každopádně kniha snímků ministryně se zařadila mezi dědictví Aleny Schillerové, které její nástupce v úřadu Zbyněk Stanjura nechává prověřit. Kontrolu spustilo zjištění SeznamZpráv, že fotograf s kameramanem, kteří plnili sociální sítě bývalé ministryně, stáli daňové poplatníky dva miliony korun.

Bývalý náměstek ministerstva Ondřej Závodský o víkendu na stránkách Neovlivní.cz upozornil, že případ osobní prezentace Aleny Schillerové se přesunul do trestně právní roviny.

Nejde jen o to, že se na její fotografie složili daňoví poplatníci. Klíč je ve skutečnosti, že jde o soukromé účty političky, s nimiž nemá ministerstvo nic společného. Ale plnili je fotografové placení ministerstvem financí.


ČTĚTE TAKÉ: Miliony ze státního. Schillerové jste platili fotky i kosmetický stolek


“Jestliže člověk pro vlastní potřebu využívá veřejné statky, tak samozřejmě to je neoprávněné používání. Můžeme to přirovnat k tomu, když někdo používá služební auto pro soukromé účely, tedy černé jízdy,” upozornil v rozhovoru pro Neovlivní.cz právník a dlouholetý státní úředník Ondřej Závodský, který sám v minulosti na ministerstvu financí pracoval v pozici náměstka. Ze státní správy odešel právě po nástupu Schillerové.

Stát by podle právníka Závodského měl nyní po Aleně Schillerové peníze vymáhat zpět. “Je to naprosto běžná praxe. Když se přijde na neoprávněné využívání prostředků zaměstnavatele, tak se podniknou kroky, aby se částka vymohla zpět. A už jsem se ve státní správě setkal mnohokrát s tím, že takový člověk to také odskákal trestněprávně. Protože ta částka jednoznačně splňuje hranici pro trestný čin,” dodal Závodský.

Alena Schillerová se brání tvrzením, že státem placení fotografové připravovali jen snímky ministryně související s výkonem funkce a propagací úřadu. Ty osobní mělo platit hnutí ANO. “Co se týkalo osobního rázu, tak to fakturovalo hnutí,“ řekla o víkendu v televizních Otázkách Václava Moravce.

Jenže ministryně buď lže nebo má problém hnutí ANO. Předvolební propagace placená partajemi totiž musí být podle zákona výslovně označena. A takových snímků je na sociálních sítích Schillerové naprosté minimum. Naopak převažují osobní fotky, které nemají s prací ministryně nic společného.

Zdroj náhledové foto: Repro/Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email