Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud

Ministra financí Andreje Babiše rozezlil verdikt stálého rozhodčího soudu, který státu uložil zaplatit více než miliardu firmě Škoda Transportation v souvislosti s dodávkou lokomotiv Českým drahám. Babiš posměšně mluví o tom, že rozhodci by měli dostat Nobelovu cenu za ekonomiku. A útočí na arbitrážní soud, jehož klíčovou postavou je premiérův přítel Radek Pokorný.

Svůj názor na verdikt i samotné rozhodce vicepremiér a lídr hnutí ANO zveřejnil na svém twitterovém účtu.

Andrej Babiš. Foto: yakub88 / Shutterstock.com

Andrej Babiš. Foto: yakub88 / Shutterstock.com

“Škoda Transportation má podle rozhodčího soudu dostat 760 mil. Kč za to, že dodala lokomotivy o 5 let později než měla! To si dělají srandu?,” napsal v první reakci na čerstvé rozhodnutí ve vleklém sporu mezi Českými drahami a Škodou Transportation.

A následovala smršť dalších tweetů: “Taky má dostat odměnu 468 mil. Kč za to, že její lokomotivy nesmějí do Německa. To je kšeft! Čím později dodá, tím víc dostane.” “Ještě štěstí, že smí jezdit v ČR. Jinak by chtěli další miliardu navíc. Kolik by asi chtěli za to, kdyby nesměly jezdit vůbec?” Nebo: “Nejdražší tramvaje na světě má Praha a od včerejška mají nejdražší
lokomotivy České dráhy. Gratulujeme Škodě Transportation.”

A ve finále rozhodce posměšně nominoval na Nobelovu cenu: “Rozhodčí soud získává nominaci na Nobelovu cenu za ekonomiku.”

Ve vicepremiérově rozhořčení se přitom spojuje jednak nesouhlas s verdiktem (více o rozhodnutí zde »), současně také pochybnosti ministrů za ANO o nestrannosti stálého rozhodčího soudu a do třetice rovněž ne zrovna vřelé vztahy s klíčovou postavou arbitrů, právníkem Radkem Pokorným. Jinak také blízkým přítelem premiéra Bohuslava Sobotky.

Babiš sice s Pokorným komunikuje – ještě nedávno jej používal jako spojku se Sobotkou, s nímž mu diskuse drhnou – v minulosti dokonce využíval jeho služeb při pokusu o privatizaci Unipetrolu, nevynechá ale jedinou příležitost, aby po něm veřejně vystartoval. Jako třeba v případě poslance Ladislava Šincla, kterého označil za korupčníka, který se stýká mimo jiné právě s Pokorným. Nebo v souvislosti s probíhajícím procesem o prodeji dolů OKD, kde kdysi Radek Pokorný sehrál zásadní roli.

Více o sporu o arbitráže:

» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Sokol: Pokorný by si měl uvědomit, že dojde i na něj
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Ťok zvažuje konec rozhodčím doložkám. Kvůli příteli premiéra
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie