Dělení moci je na spadnutí

Andrej Babiš má v jedné věci pravdu: Je to boj. Sám sice říká, že jde o boj mafie proti jeho osobě. Fakticky to ovšem není nic jiného než boj o moc. Druhý nejbohatší byznysmen republiky a nejvlivnější politik má teď konečně na dosah pozici, ze které může rozmetat dosavadní letité vazby byznysu, politiky a podnikatelského polosvěta. A na uvolněná místa dosadit své věrné. Zvítězí? U příležitosti vrcholících jednání o nové vládě odemykáme text z únorového tištěného magazínu Neovlivnícz.

Bylo pondělí 15. ledna, hned po prvním kole prezidentské volby. Miloš Zeman spolu s dalšími šesti klíčníky přišel do Vladislavského sálu Pražského hradu, aby vyzvedl korunovační klenoty na tradiční výstavu.

Babiš poprvé premiérem, snímek z ledna 2018. Foto: vláda.cz

„Dobrý den, paní primátorko. Jste čím dál krásnější,“ přivítal se prezident s Adrianou Krnáčovou.

„Což se o tobě říct nedá. A navíc mě nemáš rád,“ obrátil se na premiéra Andreje Babiše.

Scénku z Vladislavského sálu redakci popsaly dva na sobě nezávislé zdroje, přičemž jeden byl jejím přímým účastníkem. „Andrej Babiš byl z prezidentových slov poněkud rozhozený,“ komentoval to.

Zemanův slovní pohlavek Babišovi dokresluje situaci, do níž se vztah dosavadních spojenců dostal zkraje letošního roku. Oběma šlo v lednu o hodně: Zemanovi o znovuzvolení hlavou státu a Babišovi o druhé jmenování premiérem. A oba v lednu zřejmě poprvé získali pocit, že ten druhý nehraje fér a nemůžou si věřit.

Právě na tom, jak se bude jejich dosavadní pragmatické spojenectví dál vyvíjet, bude záležet, kdo všechno a jak hladce si v České republice v příštích měsících rozdělí moc.

Schůzka v Sokolovně

Lednové vztahové turbulence mezi Zemanem a Babišem podle zjištění Neovlivní.cz odstartovala schůzka lídra hnutí ANO s Vratislavem Mynářem a Martinem Nejedlým. Sešli se hned na začátku ledna. V průhonické Sokolovně, odkud Andrej Babiš často úřaduje.

Setkání vyvolal prezidentův kancléř Mynář, který se Babišovi ozval přes SMS zprávu s tím, že má vzkaz od Zemana. Setkání skončilo katastrofou.

Spolu s Mynářem totiž dorazil i Martin Nejedlý. Faktický šéf Zemanových spolupracovníků a muž, který za prezidenta dojednává většinu klíčových věcí. Přítomnost Nejedlého Babiše popudila. Vzájemně se totiž nesnáší. Kde přesně jsou kořeny jejich nenávisti, s tím se svému okolí nesvěřili. Každopádně Babiš už coby ministr financí dělal všechno pro to, aby se stát soudil s českou pobočkou Lukoilu, kterou řídil právě Nejedlý. Mimochodem, následný soud o dodávky paliva do Správy státních hmotných rezerv nakonec Lukoil prohrál. A když se vypnou kamery, mluví Andrej Babiš o hlavním prezidentově poradci jako o vyděrači, který „dělá byznys na Zemanovu hlavu“.

Martin Nejedlý a Vratislav Mynář na tiskové konferenci Strany práv občanů. Foto: SPO

Martin Nejedlý jejich vztah v rozhovoru pro zářijový magazín Neovlivní.cz ohodnotil diplomaticky: „My nemáme špatné nebo dobré vztahy. My nemáme žádné vztahy.“

Nejedlý navíc podle lidí, kteří mají informace o průběhu schůzky v Sokolovně, použil na Babiše svůj oblíbený trik. Začal být agresivní a podle Babišovy verze, tak jak se s ní svěřil svým spolupracovníkům, i vulgární. O lídrovi hnutí ANO je známo, že takové konflikty těžce zvládá. A ví to i Martin Nejedlý, který navíc oproti Babišovi disponuje statnou konstitucí.

„Začalo to tím, že si Babiš postěžoval, že po něm všichni jdou. Nejedlý mu na to řekl, ať se nediví, když se chová jako prase. A v takovém duchu se neslo celé jednání,“ uvedl jeden z Babišových spolupracovníků ze sněmovny.

Obsahem schůzky přitom mělo být dojednání podpory ze strany Andreje Babiše a jeho hnutí pro Miloše Zemana v prezidentské volbě. Výměnou za Zemanovu pomoc při vzniku druhé vlády Andreje Babiše.

„Jenže to nedopadlo. Babiš si ještě během schůzky ověřoval, jestli Mynáře s Nejedlým skutečně poslal Zeman. Volal na Hrad a mluvil přímo se Zemanem. Když zjistil, že se Zeman ke schůzce nehlásí, skončilo to bez nějakého jasného závěru. Babiš byl bezprostředně po tom jednání otřesený. Pak už jen strašně naštvaný,“ uvedl již citovaný spolupracovník šéfa ANO.

Miloši, zbav se jich

Zemanovo okolí následně prezidenta podle informací Neovlivní.cz informovalo, že Babiš nedělá pro jeho zvolení všechno, co by mohl. Naopak deníky z Babišova svěřenského fondu Zemana opakovaně ostřelují na titulních stranách. Zeman reagoval pro Babiše nečekaným veřejným oznámením, že pro další pokus o složení vlády po něm bude chtít záruku, že má dojednanou podporu 101 poslanců ve sněmovně.

12. a 13. ledna odstartovala prezidentská volba. A Miloš Zeman nevyhrál už v prvním kole, ačkoli jeho okolí podle informací z Hradu ubezpečovalo, že má vítězství jisté. Den poté vystoupil Andrej Babiš v televizi Prima a ze své Sokolovny a v oblíbeném šedém roláku prohlásil, že to nejlepší, co by mohl Zeman pro své znovuzvolení udělat, je zbavit se Nejedlého s Mynářem.

„Ta atmosféra a různě opakované věci, ty kontroverze těch lidí kolem pana prezidenta mu určitě nepomohly v těch kruzích, které teď stojí proti němu,“ řekl v neděli Babiš. A aby nebyl nikdo na pochybách, dodal, že má na mysli právě dva prezidentovy nejbližší spolupracovníky.

A hned v pondělí pak následovala scénka od korunovačních klenotů popsaná v úvodu článku.

Miloše Zemana podle jeho spolupracovníků rozzlobil nejen útok na jeho tým. Ale i fakt, že rovněž prezidentovi se Babišem slibovaná podpora nezdála dostatečná. Z řad politiků ANO se začaly ozývat hlasy, že budou ve druhém kole volit Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Podle informací Neovlivní.cz, které potvrdily jak zdroje z Hradu, tak od Babiše, dal prezident lídrovi ANO najevo, že jestli to takhle půjde dál, nemusí se dočkat druhého jmenování premiérem.

Na poslední chvíli tak Babiš svolal celostátní výbor ANO, který pouhé čtyři dny před otevřením volebních místností doporučil svým voličům dát v druhém kole hlas právě Zemanovi. Andrej Babiš se ale jmenování premiérem stejně nedočkal. Miloš Zeman jej pouze pověřil vedením rozhovorů o sestavení nové vlády. Na první pohled nepodstatný detail, který ale dává prezidentovi možnost Babiše premiérem pro druhý pokus nejmenovat.

Pán prstenů je jen jeden. A ten se o moc nedělí

A přesně takové informace se snažili Zemanovi spolupracovníci šířit ještě před druhým kolem, v němž byl nakonec současný prezident znovuzvolen. „V uplynulých dnech z prezidentova týmu začaly prosakovat informace, že to v případě znovuzvolení nebude mít Andrej Babiš lehké. A že jen Zeman je skutečnou hrází proti mocenským choutkám premiéra-oligarchy. Nikoli Jiří Drahoš,“ napsali jsme na webu v týdnu před volbou.

A proč by Miloš Zeman vůbec svého přirozeného spojence v české politice trápil? Právě proto, že se chystá dosud největší dělba moci za posledních dvacet let. A Zeman je stejně jako Babiš znám tím, že se o moc nedělí.

Co už také stihla vláda bez důvěry

• V prosinci zrušila 14 sekcí na ministerstvech a Úřadu vlády, čímž ubylo 23 služebních a 50 pracovních míst. Odejít musel například náměstek ministryně financí Ondřej Závodský a další úředníci nominovaní především KDU-ČSL a ČSSD.
• Rozhodla, že ve sněmovně podpoří návrh komunistů na zdanění církevních restitucí.
• Připravila rozsáhlou novelu zákona o státní službě, která agendu podřídí přímo premiérovi. Úředníci budou snáz odvolatelní.
• Nachystala novelu trestního řádu, která podle advokátní komory fatálně znevýhodňuje obviněné.
• Schválila splavnění Labe, což jsou stamiliony ze státního rozpočtu.
• Připravila půdu, aby ANO ovládlo největší zdravotnickou pojišťovnu VZP.
• Chystá převolení dozorčí rady ČEZ, aby mohla vyměnit vedení firmy.
• Ministr zdravotnictví v demisi odvolal šéfku pražské Nemocnice Na Bulovce a šéfa ostravské nemocnice.
• Chystala zrušení protidrogového koordinátora a převedení postu z Úřadu vlády pod ministerstvo zdravotnictví. Během operace měl odejít současný koordinátor Jiří Vobořil, který už loni Babiše kritizoval jako populistu. Plán je zatím u ledu.
• Schválila odmítnutí limitu zemědělských dotací pro velké farmy, odmítla i snižování platby podle velikosti podniku. (Největším příjemcem zemědělských dotací je Agrofert z premiérova svěřenského fondu.)

Andrej Babiš vstupoval do politiky mimo jiné proto, že se mu v éře pravicových vlád nevedlo v byznyse tak, jak by si představoval a jak byl zvyklý za kabinetů sociální demokracie. Jeho zákulisní vliv, který měl díky svým vztahům s několika ministry ČSSD a nakonec i s premiérem Stanislavem Grossem, po odchodu sociálních demokratů do opozice v roce 2006 upadal.

Na pozici zákulisních hráčů jej vystřídali namátkou Ivo Rittig, Marek Dalík, Roman Janoušek a především lidé spojení se státní elektrárenskou společností ČEZ a jejím šéfem Martinem Romanem. Mužem, který se přátelil s premiérem Mirkem Topolánkem a ze státní firmy vybudoval další mocenské centrum. Andreje Babiše dostali mimo hru.

Martin Roman na svůj post rezignoval už v roce 2011, kdy Andrej Babiš založil hnutí ANO a fakticky vstoupil do politiky. ČEZ ale pro novou politickou hvězdu zůstal nepřítelem číslo jedna. I proto, že nový šéf ČEZ Daniel Beneš byl brán jako pokračovatel Romanovy politiky a s Babišem se neshodli.

Když se dostal Andrej Babiš do vlády, pokusil se ČEZ ovládnout. Nikdy se mu to nepodařilo. Martin Roman totiž už v éře vlád ODS úzce spolupracoval s Radkem Pokorným, osobním přítelem pozdějšího premiéra Bohuslava Sobotky. A když Sobotka spolu s Babišem sestavili vládu, bylo jasné, komu bude patřit loajalita managementu státní firmy.

Babiš to také těžce nesl a manažery ČEZ veřejně označoval za mafiány. Zřejmě nejotevřeněji to formuloval loni ve sněmovně, když během projednávání kauzy Čapí hnízdo emotivně reagoval na projev lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka: „Kdo ovládal ČEZ? Když mě premiér vykopl z vlády, tak ČEZ ovládl českou vládu! (…) Ten hlavní váš kmotr Pokorný, který vás řídí. Bakala, Pokorný, stejná parta. Martin Roman, Škoda Transportation, to jsou stále stejní, kteří tady napáchali miliardové škody… Vaši mafiány z ČEZ… Vaši kámoši ČEZ. Který stát nikdy neovládal,“ vypočítával.

A ČEZ je také hlavní metou, kterou chce Andrej Babiš z pozice premiéra konečně dobýt. „Pokud bude premiérem, vymění dozorčí radu. A na každoročním květnovém zasedání dozorčí rady pak bude vyměněn i management firmy. Do čela dozorčí rady je připravený bývalý ministr financí Ivan Pilný,“ uvedl Babišův spolupracovník ze sněmovny.

Ivan Pilný na dotaz Neovlivní.cz ohledně svého angažmá v ČEZ do uzávěrky tohoto vydání nereagoval.

Ačkoli slabá ČSSD – bez účasti ve vládě, kde by to dokázala zobchodovat – současné vedení ČEZ neochrání, Daniel Beneš má aktuálně mocnějšího ochránce. Přímo prezidenta. Beneš se nechal vidět hned v den zvolení Miloše Zemana v jeho volebním štábu. Seděl za prezidentem během jeho první tiskové konference, hned za Vratislavem Mynářem a vedle Martina Nejedlého. Mimochodem, s Nejedlým šéfa ČEZ Beneše pojí přátelské vztahy. Beneš se účastnil i jeho demonstrativní oslavy narozenin na hradním Letohrádku královny Anny v létě 2016.

Do bitvy o ČEZ se zapojí i Hrad

Že by nějakým způsobem – třeba finančně – pomáhal Zemanovi v kampani, Daniel Beneš popřel. Do štábu prý dorazil jen proto, že chtěl Zemana podpořit. „Tykám si s Milošem Zemanem od počátku devadesátých let. V té době on začínal a já jsem s ČEZ neměl zdaleka nic společného. Proto jsem ho přišel do štábu podpořit. Nic víc v tom není třeba hledat,“ zdůvodnil Beneš svoji účast v SMS zprávě pro irozhlas.cz.

Miloš Zeman v zákulisí během sčítání hlasů. napravo vzadu Daniel Beneš, šéf ČEZ. Foto: Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta

Každopádně jasný vzkaz před květnovou dozorčí radou svou účastí vyslal. A je jasné, že Hrad se do bitvy o ČEZ zcela jistě zapojí.

Ještě je třeba vysvětlit, proč je tato elektrárenská firma při dělbě o moc tak lákavým artiklem. Kromě toho, že jde o druhou největší českou firmu podle tržeb a do státního rozpočtu dodává každoročně deset až dvacet miliard, vždy si udržovala mocenský vliv na politiku. Jak? Nahlas to řekl jen někdejší šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg: „Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany.“

ČEZ pochopitelně Schwarzenbergova slova popřel a nikdo další o tom na jméno veřejně mluvit nechce.

VZP, ČEPS a další

Zatímco bitva o ČEZ vypukne nejdřív v květnu, u dalších státních firem či podniků Andrej Babiš neotálel. Ač byla jeho vláda v demisi, připravil si půdu pro ovládnutí další strategické společnosti. Největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu VZP, která ročně hospodaří s více než 160 miliardami. Hned v lednu nachystal personální výměny, které hnutí ANO zaručí většinu ve správní radě pojišťovny. A pak už je jen krok k odvolání ředitele Zdeňka Kabátka, kterého se Babiš neúspěšně snažil odstranit už od roku 2015. ČSSD ho dokázala v křesle udržet.

Pojišťovnu stejně jako ČEZ Andrej Babiš podezřívá, že vyvádí peníze směrem ke spřízněným politikům či byznysmenům. A stejně jako v případě ČEZ, ani u VZP se zatím důkaz neobjevil. Každopádně ministerstvo financí ještě v době, kdy jej řídil lídr hnutí ANO, provedlo ve VZP kontrolu, podle níž pojišťovna platila propojeným zdravotnickým zařízením až čtyřicetkrát vyšší částky, než je běžné. Případ nyní řeší policie.

Babišova první vláda v demisi splnila očekávání i v dalším strategickém podniku, který disponuje zajímavým balíkem peněz. Jde o provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS, z jejíhož představenstva byl v lednu odvolaný Vítězslav Kulich spojovaný s ČSSD. Správce přenosové soustavy s dvacetimiliardovým obratem a stamiliony nastřádaného zisku představuje dlouhodobý objekt zájmu nejrůznějších lobbistických skupin. A už v listopadovém magazínu Neovlivní.cz jsme psali, že jeho management je na blacklistu Andreje Babiše pro případ, že se stane premiérem.

Zablokované peklíčko

Lednové kroky vlády v demisi potvrzují, že se i bez důvěry pustila do zásadních a často nevratných kroků. Kam až se Andrej Babiš bez ohledu na důvěru sněmovny dostane a kdy se pustí třeba do hlubších změn v policii a justici, bude zčásti jasnější po únorovém sjezdu ČSSD. Partaj si na něm má vybrat nové vedení a mimo jiné také říct, jestli chce znovu do vlády s hnutím ANO.

Tomio Okamura čeká. Foto: Facebook TO

„Počkáme na nové vedení ČSSD a potom budeme intenzivně vyjednávat,“ podotkl k tomu lídr ANO.

ČSSD si prozatím dala podmínku, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba, tedy Andrej Babiš. Podmínka pro Andreje Babiše zcela neakceptovatelná nemusí na sjezdu ČSSD přežít. Pro řadu sociálních demokratů je totiž účast ve vládě jedinou šancí, jak ještě pár měsíců, možná i let zůstat na výsluní.

Vyklizení vládních pozic představuje citelnou ránu i pro výše zmiňovaného Radka Pokorného, do loňska zákulisního hráče číslo jedna. Teď se právník Pokorný z politiky zcela stáhl. Svému okolí tvrdí, že s politikou už nechce nic mít. Věnuje se transakcím čínské CEFC, pro kterou se stal v Česku dvorním právníkem. A čeká, jak dopadne miliardový spor o Škodu Transportation, který je nyní u soudu. Pokorného advokátní kancelář zastupuje plzeňskou Škodovku proti státu a Andrej Babiš už dříve oznámil, že udělá všechno pro to, aby stát vyhrál.

I Radek Pokorný tak má zájem na tom, aby se ČSSD s Babišem nakonec dohodla. Jinak skutečně skončí „jen“ u čínských transakcí. Jeho další politický spojenec (po Bohuslavovi Sobotkovi) Milan Chovanec už oznámil, že se chce v únoru stát šéfem partaje.

Pro případ, že sociální demokracie nakonec do vlády nepůjde, její zákulisní hráči skutečně vyklidí pozice a boje o moc se nezúčastní, otevírají se dveře pro Tomia Okamuru a jeho „kmotry“. Právě s jejich podporou Andrej Babiš počítá pro případ, že by musel sestavovat znovu menšinovou vládu. Okamurova SPD by v případě tohoto plánu, který redakci potvrdily zdroje z hnutí ANO, skrytě dostala čtyři ministerská křesla. A stejně jako pro komunisty, kteří by měli při této variantě rovněž jistit vládu ze sněmovny, ANO pro ně počítá s dalšími pozicemi ve státní správě.

Dohodu původně dojednával s SPD Jaroslav Faltýnek, který si dobře rozumí s dvojkou Okamurovy partaje Radimem Fialou. Znají se skrze byznys. Fialovy firmy získávají dlouhodobě zakázky od firem z holdingu Agrofert. Klíčová schůzka se pak odehrála 19. ledna v Praze na Vyšehradě. Výsledek schůzky zněl: SPD pomůže hnutí ANO získat důvěru ve sněmovně a bude mít skrytě čtyři křesla. Obranu, spravedlnost, dopravu a průmysl, případně kulturu. A padala i první jména. Na post ministra kultury jsou například ve hře majitel a moderátor televize Barrandov Jaromír Soukup nebo sexuolog Radim Uzel.

Ve finále pak na dohodu kývl i Andrej Babiš, byť už před volbami dal v okruhu svých blízkých najevo, že sedět v jedné vládě s Okamurou nechce.

„Priorita není vláda s podporou SPD a komunistů. Ale sněmovna je zablokované peklíčko. A když nakonec do toho s námi nikdo nepůjde, bude to prostě právě tahle varianta. Možnost, že by Andrej Babiš dobrovolně přenechal post někomu jinému, je vyloučena. Už je tak malý kousek od převzetí moci, že se nikdy nevzdá,“ uvedl další z Babišových spolupracovníků.