Der Spiegel: Agrofert zřejmě ovlivňoval rozdělování unijních dotací

Evropský Úřad pro boj proti podvodům OLAF má podle německého časopisu Der Spiegel indicie, podle nichž manažeři holdingu Agrofert českého vicepremiéra Andreje Babiše ovlivňovali pravidla pro přidělování unijních milionů. Jde o případ, o němž deník Neovlivní.cz informoval letos v lednu. Německý magazín také v souvislosti s vyšetřováním upozorňuje na síť důvěrníků, jimiž Babiš v Bruselu disponuje.

AKTUALIZOVÁNO (doplněna reakce A. Babiše na konci článku) – Podstatou případu je podezření, že Babišův Agrofert  změnil skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch, aby se dostal k většímu balíku peněz z eurofondů. OLAF kromě toho vyšetřuje i unijní dotaci pro Babišovu luxusní farmu Čapí hnízdo.

Zájem OLAFu o aktivity Agrofertu  při rozdělování dotací odstartovalo podle zjištění Neovlivní.cz detailně zpracované oznámení, které hned několika institucím v Bruselu adresoval koncem uplynulého roku neznámý odesilatel. Popisuje v něm, jak se manažerovi Agrofertu, který ministr financí navzdory vládnímu angažmá ovládá, podařilo protlačit státní správou změnu v Babišův prospěch, aniž by zafungoval jakýkoli ochranný mechanismus.

K tématu na Neovlivní.cz:

» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» Klíčový dokument kauzy Agrofert: Dopis manažera náměstkovi z průmyslu
» Babiš: Dotace pro Agrofert? Nemám s tím nic společného
» Dotace pro Agrofert se dojednávaly v prostorách ANO

Magazín Der Spiegel nyní napsal, že důkazem údajného ovlivňování rozdělování evropských dotací ze strany Agrofertu schůzka z 25. května loňského roku, která se uskutečnila v prostorách vyhrazených Babišovu hnutí ANO v českém parlamentu. Právě na ní se podle dřívějších zjištění Neovlivní.cz odehrála debata ohledně čerpání peněz z dotačního programu OPPIK ve výši 120 miliard korun.

Místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr následně napsal dopis náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému a intervenoval za zvýšení hranice čerpání eurodotací pro velké firmy. A to na “40% alokace první výzvy” místo Bruselem požadovaných 20 procent. Ministerstvo průmyslu potvrdilo, že náměstek Novotný tento návrh následně skutečně prosadil.

Cingr dopis nepodepsal jako manažer Agrofertu, který bude z dotací těžit, ale zaštítil se funkcí prezidenta Svazu chemickému průmyslu. Agrofert i jeho majitel-politik Andrej Babiš striktně popírají jakoukoli nefér hru. Andrej Babiš dokonce v lednu tvrdil, že se ho případ netýká. “Já o tom nic nevím a nemám s tím nic společného,” řekl vicepremiér pro Neovlivní.cz.

Časopis Der Spiegel nicméně v souvislosti s vyšetřováním OLAFu upozorňuje, že je složité mimo jiné proto, že český ministr financí disponuje v Bruselu rozsáhlou sítí “důvěrníků”.  A to například Tomáše Nejdla, člena kabinetu eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové, Daniela Brauna, zástupce vedoucí kabinetu české eurokomisařky Věry Jourové, či nového člena Evropského účetního dvora Jana Gregora, který byl dříve náměstkem na ministerstvu financí.

Andrej Babiš na materiál německého časopisu zareagoval v úterý prostřednictvím serveru Novinky.cz. “Spiegel se přidal k Sabině Slonkové (šéfredaktorka serveru Neovlivni.cz – pozn. red.) a vytáhl půl roku starou vylhanou pseudokauzu,” napsal serveru ministr financí.

Jeho koncern Agrofert podle Babiše nikde neloboval. “Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) ho nevyšetřuje a žádnou síť důvěrníků v Bruselu nemám, to je absurdní blábol,” citují Novinky Babiše, který prý “zváží, že proti Spiegelu podnikne nějaké právní kroky.”