Deset kauz Neovlivní.cz. Co jste četli v loňském roce

Rok 2018 je za námi. Připomeňte si deset největších kauz, kterým jsme se na stránkách Neovlivní.cz věnovali.

  • Čapí hnízdo

Kauza, kterou se na stránkách Neovlivní.cz popisujeme zřejmě nejčastěji. Loni jsme jako první přinesli detaily ze zprávy evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, o níž se snažil tým českého premiéra lživě tvrdit, že vlastně neobsahuje nic zásadního. Popsali jsme přesně před rokem v této zprávě. V tomto článku jsme také ověřili pravost bankovních dokumentů, které prokazovaly majitele farmy Čapí hnízdo. Z dokladů vyplývá, že když farma žádala britskou banku HSBC o půjčku, uváděla v materiálech, že je vlastněna osobně Andrejem Babišem. Nikoli jeho rodinou, jak dnes premiér tvrdí. A popsali jsme také, jaké personální otřesy se odehrávají v pražské policii, která premiéra a jeho rodinu trestně stíhá  pro podezření z dotačního podvodu.

  • Setina procenta

Ministr zemědělství první Babišovy vlády Jiří Milek ukázal, jak to kabinet ve skutečnosti myslí se střetem zájmů. Odhalili jsme, že ministr o jednu jedinou setinu procenta akcií unikl požadavku zákona, takže zemědělský holding spoluvlastněný jeho rodinou mohl dál pobírat dotace. V letech 2014 – 2016 podle informací Státního zemědělského a intervenčního fondu získaly společnosti z holdingu Úsovsko necelých 531 milionů korun. Problém jsme sepsali zde.

  • Pandoptikum

Česko-čínská ostuda. I tak lze popsat příběh, na jehož začátku byl příslib miliardových čínských investic a na konci zatčený poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming. Podívali jsme se za kulisy a zjistili, že všechno bylo trochu jinak. Zatčení Zemanova poradce nabídlo poněkud jiný pohled na skupinu, které se povedlo okouzlit českého prezidenta až tak, že CEFC pomáhal otevírat dveře k byznysu a o jejích představitelích mluvil jako o „čínských přátelích“. Dnes je na stole varianta, že hlava státu naletěla tajemnému panu Jie a Jaroslav Tvrdík bojuje o přežití. Popsali jsme tady.

  • ANO, bez trafik to neumíme

I když hnutí ANO vstupovalo do veřejného života se sloganem, že ukončí výnosné trafiky pro politiky, na příkladu městy ovládaných společnostech jsme doložili, jak to dopadlo ve skutečnosti. Tehdejší šéf ANO na pražském magistrátu Michal Hašek si předloni přišel bezmála na dvě stě tisíc měsíčně. Jeho dva straničtí kolegové pak na 131 tisíc. Rekordmankou se pak stala funkcionářka hnutí Marcela Plesníková, která si díky svému působení ve veřejných funkcích a dozorčích radách městských podniků vydělala za předloňský rok 2,66 milionu. Její příjem tak byl vyšší než plat premiéra. Trafiky vedly hnutí ANO ke škrtání kandidátek a staly se jedním z důvodů, proč ANO bitvu o Prahu v loňských komunálních volbách prohrálo. Sepsáno zde.

  • ČSSD je na mizině

Vypátrali jsme, že kdysi nejsilnější vládní strana má vážné existenční starosti. Na jedné straně má stamilionové dluhy. Na straně druhé milionové propady ve státních příspěvcích a úprk sponzorů. Je to jeden z argumentů, kterým lídři ČSSD v neformálních rozhovorech obhajují svoji účast ve vládě Andreje Babiše. A jeden z důvodů, proč vliv kdysi mocné partaje upadá. Což se mimo jiné ukazuje na tom, jak její zákulisní hráči vyklidili pole novým lobbistům.  Detaily v této a této zprávě.

  • Únos juniora

Některé případy potřebují čas. Zkraje roku jsem dostali informaci o záhadném mailu z Ukrajiny, podle něhož byl syn českého premiéra unesen. Teprve v červnu jsme případ ověřili natolik, že jsme jej popsali na stránkách magazínu Neovlivní.cz. A uvedli jsme, že policie věc uzavřela, aniž by s juniorem mluvila. Následně až o pár měsíců později jsme spolu s kolegou Kubíkem ze Seznamu AB mladšího vypátrali ve Švýcarsku. Řekl nám, že jej na okupovaný Krym proti jeho vůli dopravil spolupracovník jeho otce. Ten podle juniora chtěl, aby syn zmizel kvůli vyšetřování Čapího hnízda. Svědectví rozpoutalo krizi Babišova kabinetu, vláda ale hlasování o nedůvěře ustála. Policie začala juniorův pobyt na Krymu znovu vyšetřovat. Premiér svědectví svého syn zlehčuje slovy, že je duševně nemocný. Případ Únos juniora jsme sepsali tady.

  • Kancelář za miliony

A pak jsou příběhy “pouštění žilou z eáru”, které známe z dob vládnutí Václava Klause či Miloše Zemana. Tentokrát byl v hlavní roli premiérův neformální poradce pro energetiku Jakub Skavroň, který byl dosazen do představenstva státní společnosti ČEPS. Naplánoval mimo jiné milionovou rekonstrukci kanceláře, přišel i s plánem na externí poradenství pro tuto státní firmu. Konkrétně mělo jít o devadesát milionů. Po dotazech Neovlivní.cz firma od plánů upustila a Skavroň se mohl rozloučit s vidinou postu šéfa ČEPS. Popsali jsme v tomto textu.

  • 17 kilometrů dálnic

Stavba dálnic byla jedním z hlavních hesel, s nimiž Andrej Babiš uspěl v předminulých volbách.  “Dvacet čtyři let po revoluci tady nemáme ani tu podělanou D1, kterou otevíral Lubomír Štrougal,” prohlásil tehdy.  Vypátrali jsme, jak si resort dopravy, který má jeho hnutí v gesci už druhé volební období, vede v praxi. V roce 2017 například bylo postaveno pouhých 17 kilometrů dálnic.  “V roce 2015 bylo v České republice uvedeno nově do provozu pouze 5 kilometrů dálnic, v roce 2016 16 kilometrů a v roce 2017 pak 17 kilometrů dálnic,” stojí například ve zprávě NKÚ, kterou nezávislý auditor státu vydal jako své pravidelné Stanovisko k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2017. O dálnicích a o tom, proč “naše země nevzkvétá”, jsme psali zde.

  • Huawei na mušce

Tři roky už popisujeme, jak moc je pro stát neprozíravé, když své strategické sítě svěřuje do rukou čínských firem. Letos v září jsme zveřejnili, že lidem z bezpečnostní komunity dochází trpělivost s postojem politiků k rizikům spojeným s čínskou společností Huawei. V zákulisí se proto snažili přesvědčit politiky, aby zabránili firmě v účasti na vybraných veřejných zakázkách. Minimálně v těch úřadech a podnicích, které jsou pro fungování státu strategické. Koncem roku pak obavy veřejně potvrdil Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Problémy s Huawei jsme shrnuli tady.

  • Smart City po Česku

Projekty, do nichž hodlají města napumpovat stovky milionů korun, ovládli v tichosti už dříve lidé spojení s hnutím ANO. Vizionářská agenda, která má zlepšit život lidem ve městech, se ale v českém pojetí do značné míry smrskla do symbolů jako chytré lavičky, lampy a předražené wifi spojení  v lanovce na Petřín. Nové vedení pražského magistrátu v čele s Piráty oznámilo, že směřování stamilionového projektu přezkoumá. Jak to funguje v České republice najdete v tomto shrnutí.


Štítky: ,