Desítka nejvlivnějších se mění, objevil se nový Dalík

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavuje a pravidelně aktualizuje žebříček zákulisního vlivu. Probojovalo se do něj nové jméno.

ČÍSLO 1O: MAREK HANČ

Narozen 1. června 1987, specialista na PR, působí v týmu Andreje Babiše

TOP 10 vlivu v zákulisí: Marek Hanč

Marek Hanč začal pro Andreje Babiše pracovat před půl rokem. Přesto to stačilo, aby se svým působením ve skrytu politiky prosadil do žebříčku Neovlivní.cz o zákulisním vlivu. Interní hodnocení jej zařadilo na desáté místo. Z žebříčku vytlačil lobbistu Martina Hoferka ze “stáje” ČSSD, jehož role byla v posledním čtvrt roce upozaděna.

Marek Hanč je v žebříčku zákulisního vlivu nejmladší. Svými kontakty ale předčí řadu ostřílených postav. Ačkoli je jeho doménou Praha (podrobněji zde »), konexemi významně přesahuje hranice hlavního města. A to především směrem do byznysu a médií.

Svoji dosavadní kariéru Hanč spojil – kromě svých klientů z byznysu – zejména s ODS. Začínal v týmu primátora Pavla Béma, později patřil mezi klíčové spolupracovníky jeho nástupce Bohuslava Svobody. Právě Marek Hanč je do značné míry architektem obrazu primátora Svobody coby bojovníka proti pražským kmotrům.

A byla to také Praha, díky níž se dostal k Babišovi. Lídr hnutí ANO loni zadal svým lidem, aby našli někoho, kdo vylepší obraz Adriany Krnáčové a pomůže jí zorientovat se v pražské problematice. Jeden z mediálních poradců ANO Vladimír Vořechovský pak přivedl svého kamaráda Hanče.

Čtěte také

» Jak se v hlavním městě přepisovala mocenská mapa a proč
» TOP 10 vlivných v Praze. Jaké je aktuální pořadí? 
» Grafika: Pavučina vztahů nejvlivnějších hráčů politického zákulisí
» Miroslav Jansta. Profil mocného muže zákulisí

Hanč ovšem musel ukončit svůj kontrakt s představitelem další partaje – Janem Mládkem z ČSSD, kterému na ministerstvu průmyslu pomáhal udržet se v křesle. To se pod ministrem před loňskými prázdninami vážně rozkývalo. Premiér tehdy dal Mládkovi podmínku, že musí víc prodávat své úspěchy a být vidět. Strategii připravil právě Hanč a Mládek nakonec ve funkci zůstal.

Tím, kdo Mládkovi Hanče doporučil, byl podle informací Neovlivní.cz ministrův přítel a třetí v pořadí žebříčku zákulisního vlivu Miroslav Jansta.

Právě rychlé přesuny z jedné politické strany ke konkurenci označují Hančovi kritici za důkaz jeho bezskrupulóznosti. Mluví o něm jako o novém Dalíkovi. Hančovi zastánci naopak používají termín pragmatismus. “Je to jen byznys. Hanč zkrátka slouží tomu, kdo právě platí. Ke cti mu slouží, že v tu dobu je loajální a svého klienta neprodá. Což se o řadě jiných říct nedá,” podotkl k tomu jiný ze zákulisních hráčů.

V týmu jednoho z nejmocnějších politiků v zemi nyní Hanč vyčnívá pracovitostí a taky svými kontakty a vztahy do médií, která – vyjma těch, co mu patří – nejsou Andreji Babišovi zvlášť nakloněná. Byl to Hanč, kdo také miliardáři doporučil, aby ve svém zájmu s novináři o svých kauzách nediskutoval. Babiš je totiž sám sobě největším nepřítelem, což prokázala například kauza Čapí hnízdo, kdy svými neohrabanými výroky, že hnízdo není jeho, přispěl ke svolání mimořádné schůze sněmovny.

Marek Hanč svou novou účastí v žebříčku Neovlivní.cz současně posiluje zákulisní pozici ANO. Na to, že je hnutí vládní stranou a Andrej Babiš klíčovým politikem v zemi, jeho lidé doposud (až na jedinou výjimku) v žebříčku vlivu nebodovali. Zachraňoval to “jen” šéfredaktor Lidových novin a Babišův přítel István Léko na 10. pozici. Jaroslav Faltýnek, který se v zákulisí politiky dokáže mistrně pohybovat, do hodnocení zařazen nebyl kvůli své oficiální funkci místopředsedy ANO.