Destrukce právního státu ve stínu ruské agrese

Milost pro Baláka a podmínka pro Babiše. Obojí naplňuje definici destrukce právního státu, píše dlouholetý státní úředník Ondřej Votruba.

Předpokládám, že zdaleka nejsem jediný, jehož první reakcí na dvě „bomby“ z prostředí justice, které dorazily na veřejnost v předchozích třech dnech, bylo doufání, že se jedná o Aprílový žertík (1. dubna je blízko) a následně, když jsem pochopil, že si nikdo srandu nedělá, že to je prostě fakt, tak deziluze až zoufalství.


Nebyl to předčasný aprílový žertík? Nebyl….Foto: Prezidentská kancelář

Ano, opravdu si zoufám, protože titulek mého komentáře vůbec nepřehání – opravdu jak milost pro odsouzeného zloděje Baláka z Lesní správy pod prezidentskou kanceláří, tak podmíněný trest navrhovaný státním zástupcem Šarochem pro obžalovaného poslance (a bývalého premiéra) Babiše, plní definici „destrukce právního státu“.

Každý stát funguje na základě nějakých pravidel, které většina jeho obyvatel dodržuje, protože chtějí a mohou: jsou jakžtakž spravedlivá, efektivní, v průměru výhodná, správná a hlavně: hrozí postih osobám, které je nedodržují. Menšina obyvatel je ani tak nedodržuje, ale od toho tu máme represi zejména ve formě orgánů činných v trestním řízení. Jenomže pokud ta slušná většina zjistí, že vlastně v některých případech dodržování není nutné, ba se přímo nevyplácí, respektovat je pak nemá motivaci. A dochází postupně k výše zmíněné destrukci právního státu.

Případ Čapí hnízdo byl proprán mnohokrát a já už zde nebudu rozebírat, proč to tak dlouho trvá, proč byla obžaloba původně zrušena, jaké „tlaky z definice“ (prostě jen vahou tehdejší pozice) tam byly od tehdejšího premiéra Babiše a jaký mám osobní odhad toho, co dál za tím stojí, ale nemohu nezmínit, jak směšná je navrhovaná pokuta 10 milionů korun pro Andreje Babiše, přestože zde jde o dotační podvod ve výši 50 mil. Kč a hlavně že je totální nesmysl navrhovat pouze podmíněný trest. Vždyť to samo o sobě je trestné! Nebo jste někde viděli lepší návod od osoby jednající za stát („státní zástupce“), jak se beztrestně zločinně obohatit za cenu pouze 20% z ukradené částky a jen za podmínky toho, že pak už holt budu muset sekat latinu?


ČTĚTE TAKÉ: Úklid začíná. Po skartaci přichází na řadu partaj, která financovala Zemanovu kampaň


Státní zástupce Šaroch by měl být okamžitě sám terčem spravedlnosti.

A teď případ Balák. Ten je podle mě ještě horší. Zde jsme se nejen vrátili do středověku, kde král rozhodoval dle vlastních preferencí a spravedlivá justice neměla ještě dlouho existovat, ale tehdy o takové možnosti alespoň všichni poddaní věděli dopředu. Podobné rozhodnutí v roce 2022 je bez přehánění v podstatě sci-fi. Miloš Zeman doslova podkopl celý systém spravedlnosti v ČR a jak velmi precizně popsal respektovaný ústavní právník Kysela: „Není většího nepřítele úřadu prezidenta“.

Zmíním teď ohledně Miloše Zemana věc, která s tím na první pohled nesouvisí, ale je extrémně důležitá. Známá je jeho otočka o 180 stupňů v posledním měsíci, kdy se z absolutního podporovatele Ruska stal jeho kritik. Anebo se tak alespoň snaží působit. Zaslechl jsem i názor, že byl Putinem oklamán a že mu někteří jeho postoje věří. Chyba lávky. Zeman svůj postoj k Rusku nijak nezměnil. Ten obrat pouze předstírá. Proč?

Kdyby to neudělal, byl by v tuto chvíli už zřejmě zbaven úřadu za velezradu. Velezradné proruské tendence už měl dlouho, ale dříve jeho odvolání nebylo průchozí přes Poslaneckou sněmovnu. V dnešní situaci, po tom, co se děje na Ukrajině a kdy ve Sněmovně demokratické strany výrazně posílily a ANO by také hlasovalo pro odvolání prezidenta (Babiš potřebuje, aby se prezidentské volby konaly co nejdříve, než bude případně odsouzen v kauze Čapí hnízdo; v termínu řádných voleb v lednu 2023 už by mohl být – třebaže zatím spíše nepravomocně – odsouzen), je riziko pro Zemana obrovské, a proto musí předstírat, že otočil. Bojuje o holé přežití v prezidentské funkci až do konce svého funkčního období.

Vrátím se k případu Balák. Zde se nejedná ani o velezradu ani o hrubé porušení ústavy. Je to „jen“ flagrantní zneužití přežitého a sporného institutu amnestie skupinou osob, která jedná zcela bezskrupulózně. Je to pošlapání práce policistů, státních zástupců, soudců. Je to pořádná facka spravedlnosti a všem poctivým českým občanům. A to je dohromady dost. Dost na to, aby bylo potřeba nějak zasáhnout.

Je to teprve měsíc od té doby, co se Miloš Zeman jakoby přestal chovat vlastizrádně. Ještě jsem ale neslyšel jeho omluvy a vysvětlení ohledně Novičoku, Vrbětic a dalších kauz. Ještě jsem neviděl jeho vyhazov Nejedlého a odstřihnutí se od dalších ruských a/nebo dezinformačních vazeb. Miloš Zeman je teď větším ohrožením bezpečnosti ČR, než dříve, kdy se choval otevřeně vlastizrádně. Je obklopen lidmi s blízkým vztahem k Rusku -agresorovi a lidmi bez bezpečnostní prověrky. Kvůli Zemanovi jsme slabým článkem NATO, které s námi nemůže sdílet citlivé informace, kvůli obrovskému riziku, že se dostanou přes Hrad k Putinovi.

Dost na to, aby Senát a posléze Poslanecká sněmovna zahájila proceduru odvolání prezidenta Miloše Zemana z úřadu.


  

Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Rover z Hradu na místě žhářského útoku

Balák přikryl Mynáře. Teď dostal milost

Úklid začíná. Zemanova SPO spěje k zániku

Kam zmizela první dáma?

Potvrzeno. Policie obvinila kancléře Mynáře


Autor pracoval 10 let pro český stát včetně vysokých úřednických pozic

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email