Děti? To je přes čáru, zlobí se Babiš. Do kauzy je ale zatáhl on sám

Andrej Babiš se vrátil z dovolené v plné síle a zostra se pustil do policie, která jej chce stíhat kvůli dotačnímu  podvodu v kauze Čapí hnízdo. Babiše zjevně nejvíc popudilo, že se kriminalisté začali zajímat o jeho rodinu. Byl to ovšem právě lídr hnutí ANO, kdo do příběhu rodinu sám zatáhl, když se kvůli případu ocitl loni zjara pod prvním velkým tlakem v politice.

“Prasárna, že do toho dávají moji paní, moje děti, to je přes čáru!”, rozčiluje se Andrej Babiš v čerstvém rozhovoru pro web Aktuálně.cz.

Kontext:

Repro: Z prezentace ekofarmy Čapí hnízdo.
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» Babišův Bureš píše Komisy: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
 » Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Policie je totiž přesvědčena, že převedení akcií  Čapího hnízda na manželku a děti Babiše bylo vyrobeno zpětně a účelově, aby maskovalo skutečný stav věci: farma neopustila holding Agrofert, a proto neměla na dotaci nikdy dosáhnout. V žádosti o zbavení Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka imunity proto kriminalisté píší, že do podvodu byli zapojeni i politikovi příbuzní.

Andreje Babiše to zlobí, ale byl to on sám, kdo svoji rodinu do kriminální kauzy zatáhl. Loni v březnu, kdy se poprvé ocitl kvůli lživým prohlášením ohledně případu pod tlakem a musel případ vysvětlovat před Sněmovnou, sám přišel s tvrzením, které později vyvolalo zájem policie.

“Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,” prohlásil loni ve Sněmovně, aby se zachránil.

Jenže, když měl toto tvrzení jakýmkoli způsobem doložit, neudělal to. Dokonce ani když Brusel nařídil jeho tehdejším podřízeným z  ministerstva financí mimořádný audit dotace, Babiš ani lidé z Agrofertu nedodali písemné dokumenty, že v “rozhodné době” čerpání dotačních milionů patřila Farma Čapí hnízdo skutečně politikovým příbuzným.

Pravdivost Babišových slov o dětech-majitelích přitom šlo doložit snadno: listinami osob přítomných na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo. Nebo plnými mocemi, pokud se nechaly někým zastupovat. Jenže právě tyto dokumenty se v Babišově holdingu, který později farmu Čapí hnízdo oficiálně převzal, nepodařilo najít. Údajně se ztratily, jak Neovlivní.cz upozornilo už loni v květnu.

O údajné ztrátě dokumentů se ve své zprávě zminují právě auditoři ministerstva financí, kteří na žádost Bruselu zjišťovali, jestli nejsou důvody k tomu, aby farma evropské miliony vracela. O detailech auditu ZDE ».