Devět stránek o Česku. Kde Brusel pochybuje o dotacích

Pochyby o čerpání dotačních programů ze strany Evropské komise vůči Česku se hromadí. Hlavní okruhy shrnuje obsáhlý dokument, který přinášíme v originálním znění.

Bruselské úřady se od konce loňského roku detailně zaměřily na několik problémových případů při čerpání unijních miliard.

Exkluzivně:

» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» Klíčový dokument kauzy Agrofert: Dopis manažera náměstkovi z průmyslu
» Babiš: Dotace pro Agrofert? Nemám s tím nic společného
» Dotace pro Agrofert se dojednávaly v prostorách ANO
» Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi a Agrofertu ji zneklidňují

Deník Neovlivní.cz již informoval o tom, že komise předala Evropskému úřadu proti podvodům udání, podle kterého manažeři Agrofertu vicepremiéra Andreje Babiše ovlivnili pravidla čerpání ve prospěch holdingu. (Více tady »)

Z dokumentu, v němž Evropská komise přes komisařku pro regionální politiku Corinu Cretu odpovídá na otázky kontrolního výboru Evropského parlamentu, dále vyplývá, že v Bruselu panují pochyby ohledně nezávislosti tuzemských auditorů. A komise se chystá prověřit dotace pro Babišovo Čapí hnízdo.

Byť, jak Corina Cretu upozorňuje, zatím nemají důkaz, že dotace byla zneužitá. Nyní ale mají v ruce nové informace a jak komisařka píše: “Jestliže se potvrdí, že nebyly splněné dotační podmínky, bude dotace stržena při konečném vyúčtování programu.”

Čtyřicetistránkový dokument je výhradně o čerpání eurodotací, Česká republika je popisována na devíti stránkách. Níže vám je předkládáme v originálním znění.

1- Evropská komise k vyplácení dotací v ČR, EK, Agrofert

2 - Evropská komise k vyplácení dotací v ČR, EK, Agrofert

3 - Evropská komise k vyplácení dotací v ČR, EK, Agrofert

4 - Evropská komise k vyplácení dotací v ČR, EK, Agrofert

Zdroj: EK

Zdroj: Evropská komise