Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa AB

Stanislav Bureš má dva měsíce na rozhodnutí, které může výrazně ovlivnit jeho další kariéru státního úředníka. Brusel už mu poslal termín, do kdy od něj – coby šéfa auditu ministerstva financí – očekává výsledky prověrky dotačního projektu Čapí hnízdo. Stanislav Bureš tak bude auditovat projekt, který patří jeho nejvyššímu ministerskému šéfovi Andreji Babišovi.

Když před pár týdny právník Bureš přebíral po svém předchůdci post šéfa auditu (více tady »), o chystané prověrce Čapího hnízda už věděl. Tehdy však ještě byla možnost, že případ předá zpátky bruselským úřadům, které si audit udělají samy.

Tato varianta nyní podle zjištění Neovlivní.cz padla. Brusel už dal Burešovi i konkrétní termín, do kdy od něj výsledky kontroly očekává. Má na to dva měsíce.

Šéf auditu se ocitl v nezáviděníhodné situaci. Projekt Čapího hnízda vyšetřuje od ledna česká policie. A nejnověji zahájil oficiální vyšetřování i Evropský úřad na boj proti podvodům (OLAF), který má velmi vážné podezření, že Babišovo Čapí hnízdo na Benešovsku získalo na výstavbu 50 unijních milionů podvodem (psali jsme zde »).

K této kauze:

Čapí hnízdo FOTO: Facebook Čapí hnízdo
» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda
» Exkluzivní rozhovor: Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi ji zneklidňují
» Kauza č. 2: Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo

Pokud by nyní úředník Bureš zkonstatoval, že dotace byla oprávněná a policie či OLAF následně dospěly k opačnému názoru, nevyhnul by se sám vyšetřování. Pokud by naopak našel nesrovnalosti, udá firmu “svého” ministra?

“Nezlobte se, ale nebudu s vámi o tom mluvit. Obraťte se na tiskové oddělení,” reagoval sám úředník Bureš na otázky Neovlivní.cz, jak složité pro něj je auditovat Babišův projekt.

Výsledky Burešova auditu budou k dispozici v době probíhající kampaně na podzimní volby. Stejně tak je pravděpodobné, že alespoň dílčí závěry už bude mít i policie či OLAF. A na ty vyčkávají s reakcí i koaliční partneři Babišova hnutí ANO.

“Šetření neznamená automaticky vinu. Je potřeba vyčkat výsledku tohoto přezkumu. Mě na celé věci spíše zaráží, že se pan Babiš k projektu Čapího hnízda dlouho nehlásil, ale pak se k jeho autorství před několika měsíci přihlásil téměř v přímém přenosu,” komentoval nejnovější posun ze strany OLAF místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Zdrženlivý zůstal i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: “Nikdy nekomentuji probíhající vyšetřování. Počkám si na výsledek a pak se jistě vyjádřím.”

Andrej Babiš i holding Agrofert jakékoli pochybení v souvislosti s farmou Čapí hnízdo opakovaně popřeli.