Dilema v kauze Čapí hnízdo: Oželet padesát milionů? Nebo přiznat vinu

Úředníci středočeského dotačního úřadu zaslali společnosti Imoba ze svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše výzvu k dobrovolnému vrácení dotace na projekt Čapí hnízdo. Lhůta je 30 dnů. Tato výzva je však podle zákona zcela nezávazná a Imoba ji může ignorovat. Opět se tak oddaluje daňové řízení pro vymáhání datace. Výzva však znamená, že i podle úředníků při čerpání dotace došlo k porušení právních předpisů nebo nebyl dodržený účel a podmínky dotace.

Ředitel středočeského dotačního úřadu Kamil Munia ve čtvrtek rozeslal do médií tiskovou zprávu, která informuje, že úřad vyzval společnost Imoba, aby dobrovolně vrátila dotaci na projekt Farma Čapí hnízdo.

Podle novely zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů (250/2000) z roku 2015 mohou výzvu úředníci zaslat pouze v případě, kdy podle závěru kontroly došlo k porušení zákona. O tom, že došlo k porušení pravidel, se úřad dozvěděl již na začátku tohoto roku. Evropská komise jim zaslala svoji zprávu, ve které úřad pro boj s podvody OLAF konstatoval, že v projektu došlo k podvodu, zpronevěře a porušení práva.

O Čapím hnízdě
 » Žalobce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá
 » Komise neproplatí analýzu k vymáhání dotace na Čapí hnízdo
 » Blíží se první promlčení Čapího hnízda
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Otálení úřadů: Nedovolená podpora v kauze Čapí hnízdo

O možnosti zaslání výzvy úředníci v rozhovoru pro Neovlivní.cz mluvili už na konci ledna tohoto roku, tedy před třemi měsíci. Nicméně následně zadali právní analýzu, která měla vyhodnotit, jak budou dál postupovat. V tuto chvíli je tedy zřejmé, že za peníze veřejných poplatníků dostali potvrzení, že mají postupovat podle zákona. Jediným výsledkem je tak zpoždění vymáhání o čtvrt roku. Mimochodem: před pár lety byl za porušení povinností při správě cizího majetku odsouzen náměstek ministra financí, který v obdobném případu zadal dva zbytečné posudky.

Samotná výzva směrem k firmě z Babišova svěřenského fondu je zcela nezávazná, a příjemce dotace ji může zcela ignorovat. Pokud by společnost Imoba poslala na základě výzvy celou padesáti milionovou dotaci do třiceti dnů na účet úřadu, úředníci by nezahájili daňové řízení a nepožadovali související penále ve výši dalších padesáti milionů korun. Nicméně by tak Imoba nepřímo potvrdila, že v projektu došlo k podvodu a porušení evropských pravidel. Pokud tedy společnost Imoba nebude reagovat, nebo odmítne peníze zaplatit, opět se tak oddálí daňové řízení.

Velmi podstatné je, jestli úředníci postupovali stejně u všech ostatních dotačních podvodů a zpronevěr a dali u všech obdobných projektů možnost vrátit dotaci bez penále. Pokud by tomu tak nebylo, šlo by o zvýhodnění společnosti Imoba a nedovolenou veřejnou podporu.

Poslední podstatnou věcí v pomalém vymáhání ředitele Munii je problém s promlčením lhůty pro možnou kontrolu liknavosti jeho postupu ze strany Evropské komise. Promlčení nastane již v říjnu tohoto roku. Celé řízení se může táhnout dlouhé měsíce a není vůbec jasné, jestli do té doby bude dotace vymožena. Byť ředitel Munia slibuje, že ano.

Ve finále pak úřad, nebo v odvolacím řízení Ministerstvo financí, mohou vratku i pokutu po několika měsících prominout. Připomínáme, že oba úřady spadají pod nominanty hnutí Andreje Babiše.