Dirigují pražské Smart City. A kandidují za ANO

Jeden z nejkontroverznějších projektů současného vedení pražského magistrátu – agenda Smart City – je i nadále úzce propojena s hnutím ANO. Firmu Operátor ICT, které město svěřilo projekty Chytrých měst, vede současný kandidát hnutí v komunálních volbách Michal Fišer. A dohlíží na ni z pozice šéfa dozorčí rady další kandidát  za ANO Ondřej Prokop. Přitom když se poprvé před lety zveřejnily informace o napojení hnutí na lukrativní agendu Smart City, ANO slibovalo, že projekt odpolitizuje.

Městskou společnost Operátor ICT založila Praha proto, aby rozdělovala stovky milionů na IT a Smart City. Dosavadní aktivity firmy ale vyvolávají spíše kritiku. Jde především o chytré lampy či lavičky, jejichž přínos ani samo vedení města nedokáže vyargumentovat.

Ačkoli vedení hnutí ANO původně slibovalo, že agendu Smart City odpolitizuje, do čela společnosti město vyslalo opět politika. Zastupitele Prahy 8 Michala Fišera, který do vedení městské části kandiduje i v nadcházejících komunálních volbách. A dozorčí radu společnosti Operátor ICT pak vede další aktuální kandidát ze stejné partaje Ondřej Prokop. Ten je trojkou na Praze 11.

A hnutí dokáže především Fišerovu roli v městské firmě zúročit i v kampaních. Na oficiálních facebookových stránkách hnutí ANO na Praze 8 Michal Fišer propaguje chytré lampy, coby jedno z řešení, které lidem zlepší kvalitu života. A nezapomíná zdůraznit, že je předsedou představenstva městské společnosti Operátor ICT.

Nebo nejčerstvěji na stránkách celostátního ANO se Fišer pochlubil, že město podepsalo se zástupci mladoboleslavské škodovky a ČVÚT memorandum, které urychlí zavádění autonomní dopravy. V praxi to znamená, že během následujícího roku město vybuduje 50 rychlonabíjecích a devět středně rychlých nabíjecích bodů. “Naše strategie spočívá v tom, že po vyhodnocení pilotních projektů bychom se měli zaměřit na plošné zavádění čisté mobility s přispěním zdrojů z evropských strukturálních fondů, komunitárních programů Evropské komise nebo využitím dalších finančních nástrojů,” prohlásil při té příležitosti kandidát Fišer.

Důležitá je jeho zmínka o pilotních projektech. Praha se totiž – stejně jako většina dalších měst – na “velkou ránu” v oblasti Smart City teprve chystá. Zatím utratila desítky milionů hlavně za výše zmiňované pilotní projekty chytrých laviček, košů a lamp.

A jen pro přesnost, o kolika penězích se v projektu Smart Cities bavíme: Městská rada 18. 10. 2016 svým usnesením rozhodla, že do firmy Operátor ICT pošle pro příští dva roky celkem 600 milionů korun. Dalších celkem 86 milionů naplánovala za stejné období utratit za platy.

 

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.