Červnový magazín Neovlivní.cz: Co chystá Miloš Zeman?

Milí čtenáři,

během vládní krize jsme se přesvědčili, že nám politici stále ještě dokážou připravit netušená překvapení.

Od Miloše Zemana se to dalo čekat, dlouhodobě platí za nevypočitatelného hráče. Trapná etuda na Pražském hradě, urputná snaha ponížit šéfa sociální demokracie a následně zjevná slabost během čínské cesty však ukázaly víc o zdravotní a duševní kondici třiasedmdesátiletého státníka, než by si Hrad přál. Co se honí Zemanovi hlavou? Komu skutečně naslouchá? A co nám ještě stihne nachystat do ledna příštího roku, kdy proběhne další přímá volba prezidenta?

Odpovědi na tyto otázky jsme se pokusili najít v hlavní story červnového magazínu Neovlivní.cz.

Magazín si můžete jednoduše objednat a nechat poslat přímo domů. Jak postupovat, zjistíte na tomto odkaze ».

Díky partnerství se společností Crocodille » pak časopis bude i tentokrát k vyzvednutí na některých pobočkách rychlého občerstvení Bageterie Boulevard.

Hned na několika místech aktuálního čísla narazíte na jméno Andrej Babiš. Politikovi se – ať už ve vládě sedí, nebo ne – popravdě nedá vyhnout.

Především jsme zjistili, že šéf hnutí ANO znovu posílil svou bezpečnostní divizi. Přinášíme detailní vhled do sítě kontaktů, kterou si vybudoval, s přehledem jmen, která s ním jsou spojována. Andrej Babiš se obklopuje především bývalými důstojníky elitních útvarů, kteří díky své práci nashromáždili obrovské množství informací.

Důkladně jsme se podívali na sociologická data a rozklíčovali, proč jeho popularita neupadá, ba naopak, ačkoli má na kontě aféry, které by jeho předchůdce dávno stály kariéru.

Na otázky této analýzy navazuje esej Patricka Zandla. Podnikatel a uznávaný IT expert v ní jasně zformuloval obavy z toho, kam se řítíme. A které slýcháme čím dál častěji. Jak píše: „Situace v Česku se musí změnit. Dříve, než se tu sami pozabíjíme, nejdříve slovy, pak činy. Je to jen na nás, tohle nikdo z politiků nevyřeší, protože to vážně smrdí prací…“ A nabízí i cestu, kudy se vydat.

Podobnou motivaci prozrazuje i další z průkopníků českého internetu, investor Michal Illich, který se v posledních letech zabývá především strukturovanými daty. O lidech, věcech, místech či firmách. „Mně totiž záleží na české společnosti. A rád bych pomohl tomu, aby se o věcech diskutovalo na základě znalostí, a ne dojmů,“ říká. V rozhovoru do detailu popsal, jak poznat virtuální manipulace a proč je dobré rozumět metodám moderních marketérů.

V pravidelné rubrice „Za kulisy byznysu“ jsme se zblízka podívali na kauzu zmařeného obchodu s krevní plazmou známou jako Diag Human, v níž stát začal v květnu tahat za kratší konec. Jde o zřejmě nejdéle se vlekoucí spor, který stát vede, začátky spadají k roku 1992. Máme pro vás návod, jak se ve spletitém příběhu jedné nešťastně zformulované věty vyznat.

A nakonec vás vezmeme na exkurzi do Fyzikálního ústavu Akademie věd, kde pracuje Lukáš Palatinus, elita světové krystalografie. Vůbec první Čech, který se svou prací pronikl až na titulní stranu prestižního časopisu Science. Čerstvý držitel ceny Neuron pro špičkové mladé vědce do 40 let. Otevře pro vás svět nanokrystalů způsobem, díky kterému prohlédnete, jaká krása se může skrývat v matematice, geometrii a… kamenech.

Přeji pohodový červen

Sabina Slonková