Další audit je v Praze. Pro Agrofert může být fatální

Evropská komise dokončuje další audit, který se týká dotací pro premiérův holding Agrofert. Tentokrát jde o zemědělské dotace, které nebyly součástí dosud zveřejněné auditní zprávy. A hraje se o téměř dvě miliardy, které byly koncernu v posledních letech vyplaceny. Pokud by závěry byly stejné jako v případě auditu, který už do Prahy dorazil, mělo by to na premiérův holding dramatické dopady.

Aktualizováno 5.6. 2019 – Audit už je v Praze, potvrdilo ministerstvo zemědělství. Podle informací Neovlivní.cz i tato zpráva konstatuje střet zájmů českého premiéra.  Holding Agofert by měl vracet stovky milionů, které od roku 2017 na zemědělských investičních dotací čerpal.

DG AGRI (Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova) při Evropské komisi už má podle zjištění Neovlivní.cz prakticky hotovo. V půli června by tak měla podle původních termínu do Prahy zamířit další auditní zpráva, která řeší střet zájmů českého premiéra a čerpání jeho holdingu Agrofert, toho času zaparkovaného ve svěřenském fondu.

“S ohledem na již zveřejněný audit  o regionálních fondech, v níž je jednoznačně konstatovaný střet zájmů českého premiéra, je vysoce pravděpodobné, že stejný bude i závěr zprávy ohledně zemědělství. Jenže v tomto případě se hraje o mnohem víc peněz,” uvedl diplomatický zdroj, jehož informace ohledně auditů Agrofertu se již v minulosti ukázaly jako přesné.

Podobné informace má i šéf české pobočky Transparency International David Ondračka: “Audit DG AGRI už je na cestě. Čekám další zničující zprávu o přebírání státu, politickém tlaku, alibismu a strachu úředníků.”

Dopady auditu mohou být pro Agrofert fatální. Jak jsme popsali v květnovém vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz v obsáhlém textu s názvem Babišova hra o všechno, holdingu jako takovému se totiž přestává dařit. A kdyby firma přišla o dotace, v zemědělské sekci by ji to zásadně ochromilo.

Babišova hra o všechno. Dotační příběh českého premiéra jsme popsali v květnovém magazínu Neovlivní.cz

V roce 2017 se konsolidovaný zisk Agrofertu meziročně snížil o 38 procent na konečných 4,8 miliardy. To byl nejhorší hospodářský výsledek za posledních šest let.

A podle zdrojů blízkých Agrofertu se koncernu nevedlo lépe ani v loňském roce. Propad má být dokonce ještě vyšší než v roce 2017. Podle neoficiálních informací se dlouhodobě nepříznivě vyvíjí hlavně výkon společností chemického sektoru, na které se dosud holding mohl spolehnout.

„Šetří se všude, pociťují to vlastně všichni zaměstnanci holdingu,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z nich.

Projekty, které prodělávají, tak už v holdingu nedostávají druhou šanci. Jako třeba koncept prémiových řeznictví, který Agrofert rozjel v hlavním městě. Po roce fungování ale nemilosrdně zavřel pobočku v pražských Holešovicích, následně další dvě a o osudu poslední se intenzivně jedná.

Jisté potíže ostatně překvapivě přiznal i výkonný ředitel holdingu Josef Mráz v zimním firemním magazínu. Zaměstnancům napsal, že Agrofert očekává za loňský rok nižší nekonsolidované tržby. A mluvil dokonce o stabilizaci a hledání úspor.

„Celkové nekonsolidované tržby očekáváme mírně nižší než vloni. Mezi faktory, které nejvíce ovlivní hospodářský výsledek za rok 2018, patří zejména růst cen surovin, a to především zemního plynu v chemické divizi a zemědělských komodit, u nichž bych zmínil především obilí, jehož sklizeň byla velmi negativně ovlivněna extrémním suchem,“ napsal Mráz v magazínu Agrofertu.

„V posledních měsících se díky nepříznivému tržnímu vývoji, který jsem popsal v úvodu, snažíme v celém koncernu nastavit stabilizaci. Musíme si uvědomit, že v těchto situacích je nutné hledat úspory a provádět opatření, která sice nejsou populární, nicméně jsou nutná,“ vzkázal 33 tisícovkám zaměstnanců holdingu.

Detailní čísla za rok 2018 holding zatím nezveřejnil. „Ještě není zpracovaná konsolidovaná účetní závěrka. Výsledky zveřejníme v zákonném termínu,“ reagoval mluvčí holdingu Karel Hanzelka na žádost Neovlivní.cz o poskytnutí údajů o hospodaření.

Proč je Andrej Babiš nervózní? Uvažuje o prodeji Agrofertu? Detailní analýzu dotačního příběhu českého premiéra jsme přinesli v květnovém magazínu Neovlivní.cz. Cesta k němu vede tudy: