Do případu “odstřelení” auditora NATO se vložili poslanci

Ředitele Národního bezpečnostního úřadu, který sebral nejvlivnějšímu Čechovi ve strukturách NATO Janu Vylitovi bezpečnostní prověrku a tím ukončil jako kariéru v Bruselu, čeká vysvětlování.

Do případu Jana Vylity, jednoho ze šesti hlavních auditorů Severoatlantické aliance, se totiž vložili poslanci z komise pro kontrolu činnosti NBÚ. Na jeho ředitele Dušana Navrátila chystají otázky, které mají osvětlit pochybnosti nad celou kauzou.

Deník Neovlivní.cz zjistil, že informace, které razii bezpečnostních složek odstartovaly a vedly k Vylitově zatčení, byly chybné. Policie také po výslechu, který nesrovnalosti odhalil, Vylitu propustila bez jediného obvinění. Z ničeho dalšího jej zatím neobvinila.

“Vznesu v této věci dotaz na pana ředitele NBÚ. Shodou okolností jsme měli zasedání komise minulý týden a pan ředitel Navrátil na něm zmiňoval tento případ spolu s případem hradního kancléře Mynáře jako ožehavou věc. Víc ale neříkal a my jsme informace o pochybách v té době ještě neměli k dispozici,” uvedl člen komise František Vácha (TOP 09-STAN).

Národní bezpečnostní úřad při odebrání Vylitovy prověrky, což automaticky znamenalo jeho konec v NATO, vycházel z informací vojenské zpravodajské služby a patrně také od policie. Tím, kdo akci odstartoval, přitom byli zbrojaři, kteří si stěžovali na podmínky obchodů na obraně, jež kdysi nastavoval právě Vylita spolu s ministrem Alexandrem Vondrou. Exministr už také Neovlivní.cz řekl, že Vylita mnoha zbrojařům vadil a proto nevěří, že jeho zatčení byla náhoda.

O tom, že úřady při zásahu proti Vylitovi neměli dost nabito, svědčí podle zjištění Neovlivní.cz i fak, že NBÚ původně chtěl odebrat Janu Vylitovi prověrku s nejpřísnějším zdůvodněním, že ohrozil státní bezpečnost. Posléze ale použil formulaci, že jde “jen” o ekonomické ohrožení.

Poslanec Vácha přitom nevěří, že by NBÚ vědomě Vylitu poškodil. “NBÚ se jen spolehl na informace, které v danou chvíli obdržel. Nemůže si nijak ověřovat jejich pravdivost. Musíme se tedy dopídit, kdo nese odpovědnost za ten začátek, a jestli skutečně ty výchozí informace byly mylné,” podotkl Vácha.

Národní bezpečnostní úřad i tentokrát striktně odmítá cokoli komentovat. Úřad ponechal bez odpovědí nejen otázky spojené s Vylitovým případem, ale i dotazy na počty prověrek, které musel v minulosti “vrátit”, protože se původní odebrání ukázalo jako chybné.

NBÚ se odkazuje na zákon a říká, že odpovědět nesmí. “Tyto informace jsou obsaženy v bezpečnostním svazku a zákon č. 412/2005 Sb. stanoví, že údaje z bezpečnostního svazku je možné využívat pouze pro potřeby plnění úkolů podle tohoto zákona. Jejich poskytnutím za jiným účelem a jiným osobám by NBÚ sám porušoval zákon,” prohlásil za úřad Radek Holý.