Do vedení ČEPS má nakročeno bývalý ministr Hüner

Bývalý ministr průmyslu a obchodu v první Babišově vládě Tomáš Hüner má šanci, že dál bude pracovat pro stát. Ministerstvo průmyslu s premiérem v těchto dnech řeší, jestli Hüner usedne do vedená státní společnosti ČEPS. Tu měl podle původních plánů řídit Jakub Skavroň, kterého do firmy vyslal premiér osobně. Skavroňovu kariéru ale zbrzdily jeho plány na milionovou přestavbu kanceláře a externí poradenské smlouvy za desítky milionů.

Státní firma ČEPS provozuje přenosovou soustavu v České republice a hospodaří s majetkem cca 37 miliard korun. Je to jedna z největších státních firem a hlavně: “sedí” na obrovském balíku peněz. Proto byla vždycky středem zájmů řady lobbistických a mocenských skupin.

Nyní v zákulisí probíhá boj o tom, kdo usedne do vedení společnosti. Současného šéfa Jana Kalinu, který byl dlouholetý manažerem státní společnosti ČEZ, do vedení ČEPS instalovali ještě lidé bývalého premiéra Bohuslava Sobotky.  A nynější předseda vlády Babiš se netají tím, že k Sobotkovým lidem nemá důvěru.

K tématu:

» Měl řídit ČEPS, kvůli milionové rekonstrukci se změna odkládá
» Milionová rekonstrukce kanceláře. Na přání manažera státní firmy
» Babišův byznys sponzorují státní firmy včetně ČEPS

Premiér původně počítal, že Kalinu nahradí Jakub Skavroň, kterého do firmy vyslal ještě před prázdninami. Skavroň ovšem svoji kariéru zbrzdil, ne-li úplně zastavil, poté, co se hned po nástupu pustil do milionové rekonstrukce své kanceláře a chystal poradenské smlouvy za desítky milionů.

Novým jménem, které se v posledních dnech v souvislosti s postem šéfa ČEPS objevilo, je ministr průmyslu a obchodu Babišovy první vlády Tomáš Hüner. O tom, že se o jeho zvolení vyjednává, potvrdily Neovlivní.cz zdroje jak přímo z firmy, tak z ministerstva průmyslu a obchodu, které drží 100 procent akcií ČEPS.

“Výhrady nemá ani současná ministryně, rozhodne se v příštích dnech,” potvrdil i jeden z premiérových spolupracovníků ze Sněmovny.

Sám Tomáš Hüner na otázku, jestli má namířeno do vedení ČEPS, nejprve uvedl: “O tom, kdo bude ve statutárních orgánech firmy, rozhoduje jediný akcionář, MPO.”

Na další dotaz, zda s ním přechod na ČEPS někdo řešil, uvedl, že nikoli.

Stejně nejednoznačné je vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu. To tvrdí, že volba šéfa ČEPS jde mimo něj a je výlučnou záležitostí dozorčí rady firmy.

Každopádně změny by se měly odehrát v nejbližší době i proto, že podle interních informací ČEPS současnému řediteli Kalinovi v těchto dnech vyprší “odsloužené roky”, které mu podle smlouvy v případě odchodu zajišťují zlatý padák.