Dobré zprávy v éře koronaviru. Díl IV.

I v éře koronaviru existují dobré zprávy. Soukromé firmy zčásti začaly suplovat roli státu: dovážejí ochranné zdarma pomůcky do nemocnic, nabízí kapacity pro výrobu roušek, své technologie a pomoc s komunikací. Nebo jde “jen” o vzájemnou solidaritu: Lidé jezdí nakupovat seniorům, studenti hlídají děti a nabízejí domácí výuku.

Tentokrát celý díl věnujeme jednomu domovu seniorů. Respektive jeho personálu.

Personál Domova U Trati, který zůstal se seniory. Zdroj: FB Centrum sociálních služeb

V Domově U Trati na Litoměřicku, kde žije běžně pětašedesát klientů, potvrdily testy u většiny z nich nákazu Covid-19. Celkem u dvaapadesáti klientů. Dva zemřeli. Nákaza se prokázala i u tří zaměstnanců. Celý domov je v karanténě.

Třinác zaměstnanců přitom zůstalo uvnitř domova s klienty od 25, března, kdy byla karanténa vyhlášena.

“Tito lidé (na fotografii pouze část personálu) jsou v našich očích hrdinové a opravdoví srdcaři – dali všanc vlastní pohodlí i zdraví, na několik týdnů opustili vlastní rodiny a nyní žijí se svými seniory v Domově U Trati, který je po zjištěné nákaze COVID-19 celý v karanténě,” uvádí Centrum sociálních služeb na svých sociálních sítích.

Jak už jsme psali, nákaza koronavirem se v minulém týdnu začala dramaticky šířit domovy seniorů a dalšími ústavy sociálních služeb. Někteří jejich zástupci veřejně obvinili vládu z toho, že nechala seniory a zaměstnance těchto domovů napospas. Nevybavila je totiž potřebnými ochrannými pomůckami. Jak vyplývá ze starších výroků premiéra Andreje Babiše a šéfa ústředního krizového štábu Romana Prymuly, sociální služby vláda odsunula na vedlejší kolej vědomě. Důkazy jsme přinesli v tomto textu.