Komise: Dodejte seznam dotací holdingu z fondu českého premiéra

Evropská komise, která začala řešit střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše, fakticky podnikla první reálné kroky ve vyšetřování. Zkoumá samotnou strukturu holdingu Agrofert, který má Babiš zaparkovaný ve svěřenském fondu. Jeho vliv na chod svěřenského fondu a tedy i přeneseně holdingu. A také si podle zjištění Neovlivní.cz vyžádala první dokumenty od českých úřadů. Andrej Babiš považuje vyšetřování za politicky motivované.

Vyšetřování odstartovaly dva podněty z Prahy: jeden od protikorupční organizace Transparency, která na Slovensku objevila neznámé dokumenty . V nich je český premiér označený nejen jako osoba ovládající, ale také jako beneficient. Tedy osoba, které plynou výnosy z holdingových firem zaparkovaných ve svěřenském fondu. Druhý podnět pak podali Piráti. I oni jsou přesvědčeni, že Andrej Babiš navzdory zákonu Agrofert, který je tuzemským rekordmanem v čerpání dotací, dál ovládá.

Z odpovědí stálého zastoupení Evropské komise v Praze na dotazy Neovlivní.cz vyplynulo, že šetření nyní běží po několika liniích.

Střet zájmů českého premiéra řeší jak Evropská komise, tak hned tři  její generální ředitelství. Nyní shromažďují veškeré informace, které budou k rozhodnutí potřebovat. A chtějí po Praze přehled veškerých podniků Agrofertu, které jsou financované z EU fondů.

“Za tímto účelem kontaktovala Komise české úřady. Jde o získání informací ohledně možného financování podniků, které jsou součástí skupiny Agrofert, z Evropského regionálního fondu, Kohezního fondu, Evropského sociálního fondu a Fondu pro zemědělství a rozvoj venkova – včetně informací o kontrolách tohoto financování provedených na národní úrovni. Nyní Komise čeká na odpověď od českých úřadů,” uvedla za Evropskou komisi Magdalena Frouzová.

Střet zájmů Andreje Babiše jsme detailně popsali v zářijovém čísle magazínu Neovlivní.cz

Podklady ohledně Andreje Babiše tak v první fázi pro komisi shromažďují úředníci podřízení vládě Andreje Babiše. Je to celkem nečekaná situace, se kterou se komise bude muset vypořádat. Jak už jsme dříve popsali, tím, kdo by měl v prvním kole posuzovat pro unijní orgány dotační střet zájmů u českého premiéra Andreje Babiše, bude skutečně sám Andrej Babiš. ( více tady »)

Na konci vyšetřování Evropské komise mohou být v zásadě dva verdikty: všechno je OK a Agrofert může dál čerpat dotace. Nebo jde o prokazatelný střet zájmů a dotace pro holding skončí. V takovém případě by komise řešila i otázku vracení již vyplacených dotačních peněz.

Sám Andrej Babiš vyšetřování považuje za politicky motivované a dál  Agrofertu mluví jako o své “bývalé” firmě. Zástupci holdingu pak trvají na tom, že vše je v pořádku. A nic na tom podle nich nezmění ani nově nalezené dokumenty na Slovensku. “Pan Babiš není ovládající osobou společností koncernu Agrofert,” stojí ve stanovisku holdingu.

Závěry vyšetřování přitom nejsou otázkou týdnů, ale spíše měsíců.