Doktorům a sestrám krátí covid příplatky. Kvůli vládě

Kabinet Andreje Babiše nezajistil slibované peníze pro přetížené a kolabující zdravotníky z covidárií

Doktoři, sestry a další zdravotníci, kteří se starají o pacienty s nákazou covid, zažívají poslední dny od vládních politiků další ránu pod pás. V nemocnicích po celé zemi se jim začali škrtat příplatky za rizikovou práci.

Tyto informace redakce Neovlivní.cz získala hned z několika nemocnic. Veřejně o tom ale personál nesmí mluvit.

“Dostali jsme zákaz komunikovat s médií bez souhlasu vedení nemocnice. Minulý týden jsme se dozvěděli, že místo slibovaných 500 korun dostaneme maximálně 110 korun za hodinu na JIP a 65 korun na hodinu na standardních odděleních. Byl to šok,” uvedl lékař jedné z nemocnic.

Ilustrace: Shutterstock

Jeho slova potvrdil personál i dalších nemocnic a zaznamenali jej také SeznamZprávy. A následně příběh snížených příplatků potvrdila také šéfka zdravotních odborů Dagmar Žitníková.

“Tuto informaci jsem zaznamenala, jednali jsme o tom už s ministerstvem zdravotnictví. Za situace, která v nemocnicích panuje, kdy pracují na pokraji svých sil, je to neuvěřitelná sprostota,” uvedla Žitníková.

Samotní zdravotníci jí v hodnocení situace dávají za pravdu. Říkají, že za současného stavu, kdy jsou nemocnice zaplněné, lékaři a sestry jedou nadoraz a každým dnem se čeká další vlna těžkých pacientů s covidem, byly příplatky poslední motivací. Nyní přijdou až o deset tisíc korun měsíčně.

“Ona to totiž už několik měsíců není normální práce,” říká jeden z vedoucích lékařů. “Ráno mluvíte s člověkem a víte, že večer umře, ať uděláte cokoli. A to několikrát za sebou. To přece není standardní situace. Jednou, dvakrát, třikrát to zvládnete. Ale pořád dokola? Je to strašně vyčerpávající. Všichni jsou úplně vyšťavený, holky tady brečí a já jim mám teď říct, že po těch měsících, kdy neměly žádné volno, mají zákaz dovolených, slouží třeba pět dvanáctek v kuse a vidina lepších zítřků v nekonečnu, jim nedáme ani to, na co mají nárok?”

Šéfka zdravotních odborů Dagmar Žitníková uvedla, že bude znovu jednat s ministrem a bude žádat o navýšení peněz na příplatky cestou úhradové vyhlášky. Tu může ministerstvo vydat obratem a problém tak hravě vyřešit. Jenže to vůbec nevypadá, že se k tomu Jan Blatný chystá.

Oficiální stanovisko totiž zní: konkrétní výše odměn je věcí jednotlivých nemocnic.

“Ministerstvo zdravotnictví neurčuje a ani nemůže určovat výši odměn, kterou mají jednotlivé nemocnice vyplácet svým zaměstnancům. Toto je plně v gesci managementů konkrétních nemocnic,” uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Jenže to tak úplně není pravda. Je to právě ministerstvo zdravotnictví, které má na peníze pro nemocnice podstatný vliv. A to prostřednictvím zmiňované úhradové vyhlášky. Pro letošní rok, kdy přitom bylo zřejmé, že pacientů s covidem bude dál přibývat, ministerstvo ve vyhlášce snížilo příplatek, který špitály za péči o pacienty s covidem dostávají.

A když nemocnice dostanou méně peněz a proti tomu pacientů přibývá, je pak logické, že zbyde i méně na rizikové příplatky pro lékaře a sestry.


ČTĚTE TAKÉ: Stát sebral zdravotníkům třetinu odměn


Ministerstvo si ale trvá na svém. “Je třeba zdůraznit, že se jedná o úhradu za péči, která kompenzuje zvýšené osobní náklady (tj. odměny za odpracované hodiny péče o COVID pacienty). Nejedná se tudíž o dotaci na zaměstnance, což také znamená, že tato odměna není pro zaměstnance automaticky nároková a je na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, jakým způsobem bude ve výsledku péče o COVID+ hospitalizované pacienty odměněna,” tlumočila stanovisko Blatného jeho mluvčí Peterová. 

Je to přitom už několikátý příklad, jak vláda Andreje Babiše něco zdravotníkům naslibovala a pak to nesplnila. Nejprve jim zadržovala slibované odměny za jarní vlnu epidemie, na část zdravotníků zapomněla úplně a dodnes jim nevyplatila prémie za podzimní vlnu. Ukázalo se totiž, že na tom nikdo nepracoval.

Jak upozornil web Aktuálně.cz, vláda totiž dosud ještě ani neschválila, kolik peněz půjde na vypsání dotačního programu, ze kterého se budou prémie zdravotníkům vyplácet. A kvůli rozpočtovým pravidlům je odměny možné vyplatit nejdříve tři měsíce od data, kdy na ně vláda peníze schválí. Takže i kdyby se vláda nyní probudila a peníze schválila, prémie by zdravotníci viděli na výplatnicích nejdříve v létě.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email