Dokument: Vládní politici chtějí hlasovat o referendu o vystoupení z EU

Bezmála polovina poslanců vládní koalice – přesně čtyřicet šest politiků – zvedlo svou ruku pro to, aby Poslanecká sněmovna na program schůzce zařadila hlasování o referendu o vystoupení České republiky z Evropské unie. Přinášíme úplný výčet jmen, kdo jak hlasoval.

ČSSD: 28 hlasů pro. ANO: 17 hlasů pro. KDU-ČSL: 1 hlas pro. Mezi nimi i političtí lídři svých stran, třeba Jan Hamáček nebo Jaroslav Faltýnek. Pondělní schvalování programu Sněmovny přineslo šok, když skoro polovina vládních politiků hlasovala pro návrh populistického hnutí Úsvit, aby se poslanci zabývali hlasování o referendu pro vystoupení z EU.

Přinášíme autentický přepis této části jednání a pod textem i detailní výčet, kdo jak hlasoval napříč politickým spektrem.

Začalo to nenápadně.

Předsedající Jan Hamáček (ČSSD) navigoval poslance body navrženého programu schůze. Až dospěl, jak to sám označil, k “opozičnímu okénku”.

V rychlém sledu nabídl k hlasování jednotlivé body, redakce Neovlivní vybírá pasáž tří po sobě jdoucích návrhů – ten prostřední přitom stojí za pozornost. Ale popořadě, nejprve silniční daň.

“Jako pátý bod bychom zařadili návrh klubu ODS a to je bod 113, silniční daň. Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Je to hlasování číslo 400, přihlášeno je 169. Pro 164, proti nikdo. Návrh byl přijat.”

Pak to přišlo.

“Jako šestý bod bychom zařadili návrh klubu Úsvit, což je tisk 620, bod je to tuším 118, referendum o vystoupení z Evropské unie,” oznámil vládní poslanec Hamáček. “Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu? Hlasování má číslo 401. Přihlášeno je 169. Pro 96, proti 22. Tento návrh byl přijat.”

Tak poslanci s velkým přispěním vládní koalice rozhodli, že chtějí řešit referendum o vystoupení Česka z EU. A pak schůze pokračovala dál, jakoby se nechumelilo, dalším hlasováním: “A nyní se tedy zase vracíme k návrhu KSČM, to je bod 95, což je zajištění právní moci, tady mám napsáno. To je správně. To by byl sedmý bod. Takže zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Hlasování má číslo 402…”

Kdo jak hlasoval o bodu č. 401?

Hlasovani_Referendum_EU_snemovna