Dokumenty: Faltýnek ve střetu zájmů, ČR má kvůli dotacím pro Agrofert platit miliony

Česká republika má z rozhodnutí Evropské komise vrátit více než dvě desítky milionů korun jako pokutu za střet zájmů, v němž se při rozdělování zemědělských dotací ocitl manažer holdingu Agrofert. Jde o Babišova blízkého spolupracovníka a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který zasedal v dozorčí radě fondu, jež dotace rozděloval. A zároveň byl také ve vedení Agrofertu a zemědělského výboru ve Sněmovně.

Evropská komise řešila Faltýnkův střet zájmů déle než rok, kdy se v zákulisí bojovalo zejména o výši pokuty. Verdikt pak komise poslala do Prahy letos v únoru – paradoxně právě na úřad ministra financí Andreje Babiše, který Agrofert skrze svěřenský fond ovládá.

Na rozhodnutí komise jako první upozornil reportér Petr Holub ze zpravodajského serveru Echo24.cz.

Podle dokumentu s datem 08/02/2017 a číslem jednacím CEB/2016/081/CZ/COL nakonec byla pokuta snížena na 800 tisíc euro, tedy v přepočtu skoro dvaadvacet milionů. Týká se let 2014 a 2015, kdy Agrofert inkasoval na dotacích 1,5 miliardy a Faltýnek byl ve vedení státního fondu a holdingu současně.

Redakce Neovlivní.cz získala dokument, kterým Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova EK zdůvodňuje výši pokuty. Ohledně trojjediné role Jaroslava Faltýnka mají bruselští úředníci jasno. “GŘ AGRI se proto domnívá, že střet zájmů skutečně existuje,” stojí v dokumentu.

Problém ohledně Faltýnka si uvědomil i ministr a miliardář Andrej Babiš. Poté, co případ začala řešit Evropská komise, Faltýnek opustil jak Státní zemědělský intervenční fond, tak ke konci roku i vedení Agrofertu. Na pokutě, kterou má Česká republika platit z peněz daňových poplatníků, to už ale nic nezměnilo. Stát se nyní může soudit nebo pokusit vyvolat smírčí řízení.

Sám Faltýnek pak v České televizi na konto pokuty prohlásil: “Já to hodnotím jako nesmysl, protože dozorčí rada státního podniku vůbec nemá vliv na rozdělování dotací.”

Projděte si dokument, kterým Brusel zdůvodňuje pokutu pro Českou republiku.