Dravec v roli spasitele: Jakou hru rozehrál Tykač v “Bakalově”

Sotva byl jeden kdysi vlivný finanční investor, dnes všemi proklínaný Zdeněk Bakala definitivně vytlačen mezi poražené, šikují se kolem ostravských dolů další tvrdí finančníci. Na prvním místě Pavel Tykač, symbol dravého kapitalismu 90. let. Pozici jednotlivých hráčů kolem OKD rozebírá ve své další analýze pro Neovlivní.cz zkušená ekonomická novinářka Jana Klímová.

Finančník Pavel Tykač chce vstoupit do hry o černouhelné doly OKD, protože ho o to požádaly hornické odbory.

I když Pavel Tykač ve svých padesáti letech dávno už není takový dravec jako býval při počátku budování kapitalismu v Čechách v 90. letech minulého století, stejně pořád ta věta zní trochu jako UFO.

Tykač – proslavený tzv. třetí vlnou kuponové privatizace s heslem “drobní akcionáři plačte”, z nichž někteří plakali, až když prodali své akcie jeho Motoinvestu – se nyní má stát zachráncem tisíců lidí z OKD i dalších firem na Ostravsku.

Zájem do kouta zatlačených horníků je přitom reálný.

První jména na seznamu

ostrava-okdJak známo, OKD je v kritické situaci. Od začátku května je v insolvenci a jmenovaný správce Lee Louda se rychle snaží získat nějaké finance, aby společnost udržel v chodu. Firma je totiž v úzkých s provozním kapitálem a hrozí, že v nejbližší době zůstanou bez peněz nejen věřitelé, ale i zaměstnanci. Horníci by pak nepochybně vyšli do ulic a stát i správce by se dostali pod ještě větší tlak.

Najít investora, který by při dluzích OKD ve výši 17 miliard byl ochoten napustit do něj byť jen jednu svou korunu, není jednoduché. Zatím se tak objevily jen opatrné návrhy.

Nabídka je od skupiny kolem obchodníka s uhlím Petra Pauknera a Petra Otavy, doplněné o lobbistu Martina Ulčáka, zastupujícího ovšem jednu z firem ostravského kolosu Vítkovice. Všichni tři mají na chodu OKD eminentní zájem – Petr Paukner s uhlím obchoduje, Petr Otava vlastní OKK Koksovny, které uhlí odebírají. A Vítkovice jsou spotřebitel uhlí i možný dodavatel technologií.

Jenže tato skupina oproti původním očekáváním horníků a jejich odborů, že přichází silný nový vlastník, státu nabízí “jen” to, že by firmě OKD půjčila peníze na další provoz. A to navíc jen v případě, že bude smluvním partnerem státní Diamo. Přes něj by se měly finanční toky kontrolovat.

V situaci OKD to sice není vůbec špatná nabídka, ale ani nijak odvážná, která by mohla nějak radikálně a trvaleji situaci firmy změnit. Skupina investorů by si totiž fakticky nechávala uhlí těžit ve mzdě, neplánuje ale nijak do OKD – alespoň podle současných informací – víc investovat.

Poslední vývoj:

» Policie začala vyšetřovat finanční operace v OKD
» Bakalova NWR padala do ztráty, manažeři pobírali obří odměny
» Analýza: Příliš drahý Z.B. aneb jak se z OKD stala dluhová past

Další nabídku dal nedávno spekulativní drobný akcionář mateřské NWR, která OKD vlastní, Pavol Krúpa a jeho Arca Capital. Ta navrhuje, že odkoupí polskou dceru Karbonia. Otázka ale je, zda by peníze vůbec doputovaly do OKD a nezůstaly hned věřitelům. Situaci to tedy také neřeší.

Když vyjednávání vedou odbory

Jak už ukázala minulost, hornické odbory nicméně umějí být pokud jde o zachování jejich pracovních míst akční a tak ani situace, že si v bezvýchodné situaci přivedou svého investora překvapivě není nová.

Než tak přijde řeč zpátky k Pavlu Tykačovi, připomeňme si třeba osud mosteckého dolu Kohinoor.

Tehdejší majitel, Mostecká uhelná společnost (MUS) ze skupiny Appian, se ho rozhodl před 16 lety z důvodu nerentability těžby zavřít. Horníci odmítli vyfárat a rozběhla se horečnatá jednání s vedením MUS, aby útlum dolu prodloužila a propuštění asi tisícovky lidí tak rozložila do postupných kroků.

Zatímco vedení trvalo na zavření, havíři si našli investora, který sliboval důl provozovat a těžit v něm ještě spoustu let. Byl to bezpečnostní technik samotné MUS Ladislav Pleticha a jeho soukromá firma SHD-Peel, která měla prý další investory. Horníci stáli jako jeden šik za Pletichou, ale jen do doby, kdy se MUS nakonec zavázala útlum prodloužit o 4 roky, stát na to v rámci sociálního programu přidal 150 milionů korun a stávka skončila.

Horníky Pleticha přestal zajímat a když se vše uklidnilo, byl nakonec právě tento muž v první vlně, komu přišla od vedení MUS výpověď.

Pavel Tykač se vrací

Mosteckou uhelnou později koupil prostřednictvím firmy Czech Coal Pavel Tykač. Spolu se svým souputníkem ještě z dob Motoinvestu Janem Dienstlem firmu provozují zhruba deset let.

dul-mus-mostPovedlo se jim uzavřít smlouvu s elektrárenskou firmou ČEZ na odběr uhlí na dalších 50 let z lomu Vršany a také zvítězili v tendru ČEZ na koupi hnědouhelné elektrárny ve Chvaleticích. K tomu mají ještě opci i na další elektrárnu ČEZ v Počeradech.

Odbory tak zatím nemají důvod si na Tykače stěžovat a v rámci hledání zachránce OKD v jejich společném hornickém svazu mohl Czech Coal jako investor dostat dobré doporučení. “Bez odborů by žádná jejich nabídka nebyla,” potvrdil ostatně přízeň horníků Jan Sábel, předseda Odborového svazu hornictví.

Spolu s Pavlem Tykačem stojí za nabídkou vstupu do insolventního OKD ještě podnikatel René Holeček, který má podíl v železničním dopravci AWT. Tato firma původně většinově patřila OKD, před lety ji ale Zdeněk Bakala převedl do své privátní firmy. Bakala pak loni svůj podíl prodal polským investorům. Spojení Tykač – Holeček tak má pro horníky zjevně cenu i v tom, že Czech Coal se vyzná v hornictví a Holeček zase zná OKD.

Kdo nahradí pohrobky

K posouzení, jak reálná nabídka podnikatelského dua je, prozatím chybí přesnější obrysy transakce. Tykačův mluvčí Jan Chudomel k ní pouze řekl: “Nabídka se týká podílu a pohledávek, které drží skupina Ad Hoc Group.”

Vzestup a pád Zdenka Bakaly:

» Tečka za černouhelnou story: Miliardáři Bakala a Kadas opouštějí NWR
» Letitá pravá ruka miliardáře Bakaly opouští trosky impéria
» Hra o OKD může uspíšit Bakalovo odcházení. Pustí i svá média?
» Bakalovo odcházení: Zbavil se bytů, další položky na seznamu
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
» Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
» Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu

Ad Hoc Group, která je nyní největším věřitelem OKD a od začátku letošního roku i největším vlastníkem mateřské NWR, podle mluvčího Romana Paříka zatím o termínu případného jednání nic neví.

Faktem je, že pokud by vliv Ad Hoc Group kolem OKD klesl, prolomilo by to ledy minimálně při jednání s vládou. Skupina, která získala akcie letos zdarma od Bakaly, se od počátku snažila zaangažovat kabinet, aby se do restrukturalizace OKD vložil. Zejména, aby přispěl řádově miliardami korun na uzavření a likvidaci dvou nerentabilních dolů a také na odstupné pro propuštěné horníky.

Ad Hoc Group však vyjednávání s vládou nezvládla – ministři odmítli “sypat peníze” do soukromé firmy s obřími dluhy, navíc nástupnickou skupinu považují za “pohrobky” Zdeňka Bakaly. A toho mnozí členové kabinetu opravdu nemusí – z ČSSD za všechny ministr průmyslu Jan Mládek či jeho kolega Lubomír Zaorálek, který Bakalu kdysi nazval kvůli prodeji bytů OKD “gaunerem”, za ANO proti bývalému uhlobaronovi několikrát tvrdě vystoupil ministr financí Andrej Babiš.

Tykač hostí Zemana

K velkým kritikům Bakaly patří i prezident Miloš Zeman. Několik jeho výroků jen za posledních pár dní mluví za vše: “Je třeba pana Bakalu zavřít” či “Mám informace tajných služeb, že v Bakalově éře se z OKD vytunelovalo 100 až 150 miliard korun”.

Pavel Tykač si rozdíl od AD Hoc Group s částí sociální demokracie a hlavně Milošem Zemanem rozumí.

Tykač byl v minulosti poradcem ministra financí Ivo Svobody z ČSSD a při prezidentské předvolební kampani v roce 2013 hostila Severní energetická, což je součást Czech Coalu, Zemana na svém mosteckém hipodromu. Tématem bylo prolomení limitů těžby u dolu ČSA, aby v něm právě Severní energetická, kterou dal Pavel Tykač na starosti Janu Dienstlovi, mohla kopat uhlí i v ložisku pod Horním Jiřetínem. Zeman na této předvolební akci bez obalu prohlásil, že Jiřetín by se měl zbourat a uhlí by se mělo těžit dál.

Spekulovalo se, že za vstřícností Zemana nebylo jen jeho přesvědčení, ale i příspěvek lidí kolem Czech Coalu na prezidentskou kampaň. Jan Dienstl to však tehdy popřel.

Nynější koaliční vláda Bohuslava Sobotky nakonec prolomení limitů a tím i zbourání Jiřetína odmítla. Tykačův Czech Coal tak má výhled těžby na dole ČSA jen do roku 2022.

Jednání s vládou o “záchraně OKD”, pokud by do ostravské hry Czech Coal vstoupil, by mohlo vše změnit. Včetně “odšpuntování” debaty o prolomení limitů v Tykačově severočeské MUS.

Skupina by výměnou za současnou pomoc OKD mohla od státu chtít i závazek vstřícnějšího postoje vlády pro řešení svých potenciálních problémů s horníky, které mohou v příštích letech přijít právě kvůli útlumu dolu ČSA na severu Čech.

Mluvčí Jan Chudomel však jakékoliv “vedlejší efekty” nyní odmítá: “Byli jsme osloveni odboráři, protože máme společný zájem a přesvědčení. Myslíme si, že je možné alespoň část OKD po dobu několika let ještě smysluplně provozovat.”