Dopravní podniky píší vládě: Zastrašujete cestující

Kritika opsané infografiky z dílny Chytré karantény nebere konce. Ohradili se i ti, kterých se přehled rizikových aktivit týká. Konkrétně Sdružení dopravních podniků. Žádá vládu uvedení informací na pravou míru a vyzývá ji, aby se zdržela zbytečného zastrašování cestujících.


“Vážený pane premiére, vážená vládo, důrazně se ohrazujeme proti zveřejňování nepodložených informací ohledně rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v souvislosti s šířením nákazy Covid-19, které obsahuje tabulka, již na oficiální twitter dal k dispozici tým chytré karantény. Nejen, že zveřejněná tabulka rizik přenosu není originální, ale není ani založena na reálných informacích, jak potvrdil i prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D,” píše ve svém otevřeném dopise Sdružení dopravních podniků České republiky.

» Vojtěchův úřad si přisvojil cizí analýzu. Jen inspirace, tvrdí
» Vojtěch tají, kolik stála opsaná infografika
» Různý metr na vládě: Havlíček a Vojtěch do karantény. Premiér ne

Jízdu městskou hromadnou dopravou tým Chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví zařadil mezi nejvíce rizikové z hlediska možnosti nákazy covid-19. Na devítibodové škále přidělil jízdu MHD stupeň 8.

Sdružení dopravců s tím striktně nesouhlasí a argumentuje tím, že trasování v cizině ukázalo minimální souvislost nákazy s veřejnou dopravou.

” Takové jednání týmu chytré karantény závažným způsobem poškozuje zájmy jak provozovatelů, tak objednavatelů veřejné dopravy, a to zvláště v situaci, kdy existují sledovací studie provedené v květnu a červenci, které zkoumaly stopy stovek skupin lidí s covid-19 ve Francii, Rakousku a Japonsku. Toto trasování určilo, že méně než pouhé jedno procento případů bylo spojeno s veřejnou dopravou,” uvádí dopravní podniky.

A požadují po vládě, aby zasáhla: “Jako Sdružení dopravních podniků ČR, jehož členy je 22 největších dopravních podniků v České republice, žádáme, aby tým chytré karantény uvedl věci na pravou míru a případná svá další prohlášení lépe vážil. V ideálním případě, aby se seznámil se sledovacími studiemi výše zmíněnými a svá budoucí tvrzení podložil skutečnými daty. Ztráty na tržbách související s koronavirem dosáhly na straně dopravních podniků do současnosti částku převyšující 1,1 miliardy Kč a zbytečné zastrašování cestujících jen tyto propady prohloubí.”

Dopis podepsali Tomáš Pelikán, předseda Sdružení dopravních podniků ČR. A Martin Chval, výkonný ředitel sdružení.

Jak už jsme v pondělí uvedli, grafika Chytré karantény kopíruje přehled americké asociace lékařů v Texasu. Ti ji připravili a zveřejnili už v červenci. O dva měsíce později tu samou věc zveřejnil tým Chytré karantény, ovšem vydával ji za vlastní dílo. Teprve pod tíhou důkazů úřad připustil jistou inspiraci u amerických kolegů. Zdrojová data ale dál tají.

Stejně tak ministerstvo zdravotnictví odmítá prozradit, kolik za opsanou infografiku svým lidem zaplatilo.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com