Dorazil audit z Bruselu, Babiše neočistil

Andrej Babiš je ve střetu zájmů. K takovému závěru dospěl podle zjištění Neovlivní.cz audit, který si k fungování holdingu Agrofert ve vztahu k českému premiérovi zadal Brusel. Agrofert by měl vracet dotace vyplacené od loňského roku, kdy začala platit přísnější pravidla hry.

Střet zájmů českého premiéra konstatovali nejprve právníci komise, a to už na konci loňského roku. Brusel si pak objednal detailní audit.  A ten nyní podle informací Neovlivní.cz střet zájmů potvrdil.

“Andrej Babiš je osobou, která profituje z hospodaření Agrofertu. Opatření, kdy vložil holding do svěřenského fondu, jsou nedostačující,” potvrdil hlavní závěry zdroj obeznámený s auditem.

Opozice v reakci na zprávy o auditu svolává další mimořádnou schůzi sněmovny. Piráti již oznámili, že se pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře Babišovu kabinetu.

Holding Agrofert by podle závěrů auditní zprávy měl vracet dotace, které obdržel za loňský rok. Letos už přitom Brusel Agrofertu dotace neproplácí, pozastavil platby právě kvůli vyšetřování střetu zájmů. Naopak Česká republika bez ohledu na vyšetřování premiérovu holdingu poslala letos na dotacích desítky milionů.

Audit byl přitom hotový už před volbami do Evropského parlamentu, jak už jsme popsali. Do České republiky ale finální dokument dorazil až tento týden, tedy hned po volbách.

Andrej Babiš jakýkoli střet zájmů dlouhodobě odmítá. Vyšetřování Bruselu označil za kampaň, kterou proti němu vedou jeho odpůrci. Zprávu, kterou nyní studují české úřady, označil za předběžný závěr a “zásadně jej odmítá”.

“Toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,” reagoval na svém Twitteru premiér.

Česká republika má nyní dva měsíce na vyjádření k auditu, jehož závěry se může pokusit zvrátit. A jak vyplývá z Babišových výroků, také se na to chystá. Odpovědi pro Brusel přitom  budou připravovat úředníci z ministerstev, která ovládají členové kabinetu nominovaní hnutí ANO a Andrej Babiš jako premiér řídí.

Premiér sice tvrdí, že žádný zákon neporušuje, závěry auditu jsou podle zjištění Neovlivní.cz jsou ale jednoznačné. Pokud audit říká, že je český premiér ve střetu zájmů, tak to automaticky znamená, že porušuje zákon.