Dotační parazit: Miliony z veřejných peněz pro ministrova bratra

Nejen Andrej Babiš. Ze současných vládních politiků je to i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, jehož další kariéra ve vládě by podle chystaných regulí EU připravila rodinný zemědělský byznys o dotace. Jurečkův bratr správcuje zemědělské družstvo, které v minulých letech pobíralo dotace jak z Unie, tak z tuzemských veřejných zdrojů. Ukázala to nová aplikace s názvem Dotační parazit, kterou připravila organizace Good Governance.

Jurečkův bratr Lukáš působí jako neplacený poradce na ministerstvu zemědělství. Jeho bratr sedí ve vládě a má tak vliv na rozdělování dotací a kontrolu jejich čerpání. Lukáš Jurečka současně řídí zemědělskou farmu Pooslaví Nová Ves, která v minulých letech z Evropské unie získala přes osm milionů korun. A to na technologie na snížení emisí amoniaku a na kompostárnu (externí odkaz na data Dotačního parazita zde). A také na vzdělávání zaměstnanců.

Podle připravovaných unijních pravidel si ale politici, jejichž rodiny mají užitek z dotací, budou muset vybrat. Buď budou sedět ve vládě nebo jejich rodinný byznys bude muset oželet peníze z veřejných zdrojů. A nestačí převést firmy do svěřenského fondu, jako to udělal Andrej Babiš, ani na manželku, na niž převedl jiný rodinný podnik ministr Jurečka. A komplikované to bude i s dotacemi pro firmu, kterou řídí některý z blízkých rodinných příslušníků.

Byznys rodiny Mariana Jurečky do značné míry stojí na dotacích. Foto: Facebook M. Jurečky

Ministr Jurečka přitom konflikt zájmů od chvíle, co usedl do vlády, odmítal. Prohlásil, že farma jeho ženy se vzdala všech dotací vyjma těch nárokových na plochu, které pobírají všichni zemědělci. O dotacích pro farmu řízenou jeho bratrem se ale do spuštění aplikace Dotační parazit nevědělo.

Kromě těch již udělených injekcí z evropských peněz má zemědělské družstvo Pooslaví Nová Ves nově získat také půl milionu přímo od ministerstva zemědělství řízeného Marianem Jurečkou. Jde podle ČTK o dotaci na projekt demonstračních farem, které by měly fungovat jako školitelé pro další zemědělce.

Ministr Jurečka i jeho bratr Lukáš shodně tvrdí, že o střet zájmů nejde, protože se ministrův bratr na nastavení nového dotačního programu nepodílel. Byť mu dotační titul coby poradci na ministerstvo prošel rukama.

“Volby se blíží, je třeba hledat cokoliv. Práci dělá zadarmo a jen je oficiálně veden jako poradce,” reagoval na kritiku spojení mezi bratrovou prací na ministerstvu a dotacemi ministr Jurečka na Twitteru.

Marian Jurečka má přitom coby zemědělec s čerpáním dotací bohaté zkušenosti.  Před nástupem do vrcholové politiky působil ve dvou firmách, které patří mezi nejúspěšnější příjemce agrodotací. Šlo o společnost Lukrom a uskupení Agro 2000, kde stále působí další ministrův bratr Dominik. Agro v minulých letech získalo na dotacích 150 milionů korun.

Nová aplikace Dotační parazit, která okolnosti dotačního byznysu Jurečkovy rodiny odhaluje, soustřeďuje informace ohledně poskytovaných dotací a investičních pobídek, které spravují státním úřady.

“Cílem projektu je zpřístupnit na jednom místě co nejkomplexnější data ohledně způsobu poskytování dotací státu v České republice. V Dotačním parazitovi je možné vyhledávat dotace jak z pohledu jejich poskytovatelů tak i příjemců.  Lze také vyhledávat společnosti, které jsou na jedné straně příjemci dotací a pobídek a na druhé straně darují finanční prostředky politických stranám,” popsal aplikaci bývalý Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht, který z pozice šéfa Good Governance Dotačního parazita připravil.